На саміті у Брюсселі міністри закордонних справ країн-членів ЄС вирішили не продовжувати дворічне ембарго на постачання зброї сирійським повстанцям. Заборона діяла до 31 травня.
Чи постачати зброю повстанцям, кожна країна ЄС вирішуватиме самостійно. Найбільше на скасуванні ембарго на постачання озброєння сирійській опозиції наполягали Франція і Великобританія. У Парижі та Лондоні вважають, що це єдиний спосіб посилити тиск на режим і змусити Дамаск шукати політичні шляхи врегулювання конфлікту.
“Ми не плануємо постачати зброю вже зараз. Це потужний сигнал для режиму Асада. Він повинен брати участь у політичному процесі щодо Сирії. Таке рішення дає нам можливість у майбутньому оперативно реагувати на погіршення ситуації в Сирії”, - розповів Міністр закордонних справ Великобританії Вільям Хейг.
На таке рішення ЄС миттєво відреагували в Росії. В Москві заявили, що й надалі поставлятимуть уряду Сирії зенітно-ракетні комплекси С-300. Їхня наявність у сирійської армії, на думку російських дипломатів, допоможе запобігти іноземній інтервенції.
“Складається враження, що національна коаліція і її перш за все регіональні спонсори роблять усе, щоб не допустити початку політичного процесу. І будь-якими способами, включно з недобросовісним опрацюванням суспільної думки на Заході, домогтися воєнної інтервенції у Сирію”, - каже Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.
Зазначимо, раніше утриматися від постачань зброї сирійській армії Росію закликала Франція, США та Ізраїль. У Москві та Дамаску, тим часом, твердять, що постачання зброї здійснюється в рамках старих контрактів.
С-300 здатні уражати балістичні та аеродинамічні цілі. ЗРК може одночасно стежити за 6-ма цілями та направляти на них до 12-ти ракет. Радіус дії систем - до 200 кілометрів. Відтак, розташовані в Сирії, вони здатні збивати літаки і над міжнародним аеропортом імені Бен-Гуріона, що неподалік Тель-Авіва.
Міжнародне співтовариство закликає представників сирійської опозиції припинити протистояння та відвідати мирну конференцію, яку планують провести у Женеві. Утім, у двох сторін - свої ультиматуми. Повстанці хочуть говорити тільки про відставку Башара Асада.
Президент Сирії, своєю чергою, вимагає, аби кожне рішення, ухвалене в Женеві, було винесено на референдум у самій Сирії.
Конфлікт у країні, нагадаємо, триває з березня 2011-го року. Жертвами протистояння вже стали понад 80 тисяч людей.