Всі гроші - на один рахунок
"Заборгованість заблокованих коштів фактично збільшилася у три рази. Якщо екстраполювати на всю Україну, то обсяги заблокованих коштів органів місцевого самоврядування складатимуть більше, набагато більше 4 мільярдів гривень", - говорить експерт Асоціації міст України Олександр Слобожан.
Місцеві громади вдіяти нічого не можуть - закон зобов'язує їх зберігати власні гроші не в сейфах чи банках, а на рахунку у казначействі. В уряду сюди - прямий доступ.
Казначейство - це вже остання інстанція, коли йде розподіл коштів, що надійшли на доходні рахунки місцевого чи державного бюджету. За це все треба питати уряд і його фінансовий блок: Мінфін, Міністерство доходів і зборів - як так сталося, що не виконується дохідна частина бюджету, - пояснює голова Держказначейства у 2007-2010 роках Тетяна Слюз.
Дохідна частина держбюджету-2013 не виконана на 11,7 млрд грн. – Forbes
Дохідна частина держбюджету, за даними журналу Форбс, не виконана уже більше ніж на 11 мільярдів гривень. Уряд, щоб залатати дірки у фінансах, використовує кошти місцевих громад. Наприклад, міська влада Бахчисарая не може забрати з казначейського рахунку 2 мільйони гривень.
У фірми Юрія Джагонцева влада Бахчисарая замовила ремонт дахів. Підрядник вклав у роботи 450 тисяч гривень власних коштів, але - каже - Казначейство грошей не віддає
У зв'язку з тим, що дуже пильну увагу населення, ми зупинитися просто не можемо. Вже народ весь просто на дибах. Все вимагають цього ремонту і на наступний рік, і на цей. Але ми не можемо цього робити за свій рахунок в таких обсягах, - пояснює керівник ремонтної фірми Юрій Джагонцев.
Молоді мами місяцями без соціальних виплат
Грошей бракує не лише на ремонти дахів чи доріг. У деяких регіонах молоді матері по декілька місяців не отримують соціальних виплат. Ще у серпні львів'янка Оксана пішла у декрет. Уже народила, проте передпологових грошей досі не отримала.
Затримують не лише виплату "декретних". Лікарняні, платня бюджетників - так само. Радикальний спосіб привернути увагу до проблеми обрала міська влада Калуша, що на Прикарпатті. Мерія у повному складі пішла у неоплачувану відпустку.
Не маєм взагалі можливості і права нараховувати зарплату. По органах місцевого самоврядування, закладах культури та охорони здоров'я. Виходить, що людей маєм відпускати повністю у безплатні відпустки, - говорить начальник фінансового управління Калуської міської ради Марія Семенюк.
У міському відділенні казначейства визнають - грошей немає. Не визнають цього у Києві. Кажуть всі отримують гроші вчасно.
Схожа позиція у Казначейства і щодо інших регіонів - мовляв, жодних проблем. Тим часом, у Верховній Раді готують законопроект, що пропонує карати чиновників, які на свій розсуд використовують гроші місцевих громад. Бо практика позичити гроші у регіонів на потреби центрального бюджету в Україні існує не перший рік. От тільки все частіше забувають їх повернути. Подекуди на місцях не можуть розрахуватись з підрядниками роками.