Опалювальний сезон залежить від погоди

Подати тепло в усі домівки українців урядовці обіцяли до кінця поточного тижня. Адже енергетичних ресурсів, за словами Прем'єр-міністра Миколи Азарова, в країні достатньо, і в більшості регіонів опалювальний сезон уже розпочався.

Решті ж тепло мають подавати “виходячи з конкретних погодних умов”. Тим більше, що з суботи, має потеплішати.

Наголошую: тепло має бути не на папері, а в будинках, дитсадках, лікарнях. Включати тепло можна в будь-який момент. Звичайно, я закликаю органи місцевої влади економити енергоресурси, але не зволікати з включенням тепла, коли це доречно, - сказав Прем’єр-міністр України Микола Азаров.

Сприйняття холоду чиновниками й громадянами різниться

Адже останні гарячих батарей все не можуть дочекатися. Мерзнуть як у столиці, так і в регіонах. Температура в квартирах подекуди сягає 12 градусів - скаржиться киянка Тетяна. Обігрівача в її родини немає, тому рятуються теплим одягом та чаєм, або ж вмикають духовку. Тепер з’явились ще й додаткові клопоти - через холод захворіла трирічна дитина.

У четвер погода "потішила" ще й мокрим снігом.

“Коли дитина хворіє, потрібно, звичайно, тепло. Правильно? Правильно. А тепер, так як його немає, то мусимо закривати вікна. І не можемо провітрити нормально квартиру, тому що на вулиці холодно і в хаті холодно”, - розповіла жителька Києва Тетяна Гаврилюк.

“Дуже важко. Немає ніякого опалення, нічого. Платимо гроші регулярно за квартиру. І за опалення цілий рік ми платили. І ніякої користі, ніякого покращення немає”, - каже жителька Луцька Валентина Слабецька.

“Я в шоці, звичайно, дитина в захваті – залишила вдома, дивиться через вікно. Рідкісне явище, звичайно, сніг, та нехай іде”, - каже жителька Донецька Олена Павличева.

Перекидають відповідальність

Тим часом енергетики запевняють, що українці мерзнуть не через них. Мовляв, котли запустили, теплоносій подали. А в тому, що він ще не потрапив до квартир, винні ЖЕКи чи ОСББ, котрі не встигли вчасно підготувати свої будинки. Як результат, житловий фонд - аутсайдер з подачі тепла.

Згідно із заявками ми підключили майже 20% житлових будинків по місту Києву. Дитсадки на сьогодні отримали тепло майже 100%, школи - більше половини, лікарні теж закінчуємо підключати, - повідомив генеральний директор "Київенерго" Олександр Фоменко.

Та, як довго цієї зими грітимуть батареї, не знають навіть енергетики. Адже попри заяви урядовців, тепловикам цього року урізали обсяги газу. Якщо минулого року, вони могли розраховувати на 8 млрд кубометрів, зараз - тільки на 6. За все, що використають понад норму, “Нафтогаз” візьме як з промислових підприємств, у яких тариф вищий в 3,5 рази.

Близько 5 млрд. кубометрів газу котельні вже спожили. Грошей не мають і борг перед “Нафтогазом” перевищив 17,5 млрд грн. Тож останній уже зараз знижує тиск для ТЕЦ, розповідають у “Київенерго”, якому держава сама заборгувала понад 1,5 млрд грн різниці в тарифах. Ризики обмеження газопостачання підтверджують і в профільному комітеті парламенту.

“Дають команду “вмикайте”, а газ не дають”, - голова наглядової ради ПАТ "Київенерго" Іван Плачков.

“На нашому комітеті НАК “Нафтогаз” чітко повідомив, що в нього вже не вистачає власних ресурсів, аби протриматися всю зиму. Йому потрібні гроші”, - розповів перший заступник голови комітету ВР з питань ЖКГ Геннадій Зубко.

Райцентрам загрожує колапс

Ще одна проблема, яка може стати на шляху тепла в домівки, - завжди актуальна зношеність тепломереж і обладнання котелень. І якщо Києву чи іншим великим містам України колапс не загрожує, то багато райцентрів цілком можуть повторити долю Алчевська.

Це обладнання повністю зношене. Його треба замінювати. І коли воно зламається, наскільки серйозно, жоден фахівець не передбачить, на жаль. Тому серйозні аварії можливі, - каже генеральний директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Про мільярди, які потрібні, аби хоч щось змінити, експерти вже навіть не говорять. Та зауважують, тепло в треба подавати не за відмашкою начальників, як зараз, а тоді, коли холодно і воно потрібне споживачам. Саме так гріється Європа.