Чиновники обіцяють прокредитувати населення на понад 1 мільярд
Навіть широко анонсована програма іпотеки від Президента під 3% річних не спромоглася пожвавити іпотечний ринок в країні. На сьогодні за цією програмою кредитори видали українцям іпотечних кредитів на суму близько 100 мільйонів гривень. Тим часом, чиновники передбачили до кінця року прокредитувати населення на понад 1 мільярд. Досягти цього показника навряд чи вдасться, зазначають експерти. Втім, чиновники твердять – критикувати зарано.
“Цей процес дуже складний. Це треба все-таки задіяти у цьому процесі дуже багато учасників. Тому 4 місяці, які пройшли з моменту початку цієї програми, – це не тривалий період. Останні темпи, які ми спостерігаємо, пришвидшуються. І кожного тижня у нас 50-70 кредитів у плюсі”, – каже заступник директора департаменту Мінрегіонбуду Володимир Височин.
Зауважимо, раніше планувалося, що в рамках цієї програми під 3% річних вдасться профінансувати купівлю 26-30 тисяч квартир. На думку фахівців, програма дала збій через не злагоджену систему співпраці усіх її учасників. Ще одна причина – банки не мають достатньо фінансових ресурсів.
Проблема насправді в операційній взаємодії органів, які в цій програмі: Фонду молодіжного фінансування, міністерств, банків, державних банків, тому що інші не пішли в цю програму. Причина в тому, чому інші не ідуть - це відсутність ресурсу, який би дозволив кредитувати під 16%,
– вважає виконавчий директор Української національної іпотечної асоціації Павло Матіяш.
А ресурсу й не буде. Заради штучної стабільності на валютному ринку регулятор прирікає банки на гривневий голод. Як наслідок, прогресивними темпами знижуються обсяги кредитування, особливо в іпотечному сегменті, зауважують експерти сайту MyBank. Середня вартість позик на придбання нерухомості в країні вже давно перевищила всі розумні рамки, сягнувши рівня 20% річних. Цікаво, що сьогодні темпи її зростання не сповільнюються, а навіть навпаки – посилюються.
Для більшості українців власна квартира наразі – недосяжна мрія
Середня ставка за кредитами на купівлю нової нерухомості терміном на 10 років за останні три місяці подорожчала на 0,69 процентних пункти і станом на 18 вересня становить 20,54% річних. На вторинному ринку вона зростала повільніше, додавши за три місяці 0,14 п.п.
У сегменті двадцятирічних кредитів ситуація дещо інша. Так, середні ставки за кредитами на покупку житла у забудовників за липень-серпень підвищилися на рекордні 0,91 п.п., сягнувши 19,08% річних. У той же час, на вторинному ринку ставки знизилися в середньому на 0,143 п.п., до 18,74% річних.
Відтак, поки ставки за іпотекою та вартість житла зростатимуть один поперед одного, для більшості українців власна квартира, так і залишиться недосяжною мрією.
Якщо буде комерційна ставка хоча б 9% у гривні. Але це так рожева мрія. Але якщо вона буде хоча б 9-11%, то звернень за іпотекою в рази побільшає. Ну і по-друге, ціни на житло. Якщо продавати те, що зараз будують. Вони не повинні бути вищими за 600-700 доларів,
– говорить віце-президент Асоціації професійних управляючих нерухомістю Анатолій Топал.
Сьогодні ж іпотечний ринок продовжує знижуватися. А нереалістичні державні програми, спрямовані на здешевлення кредитів на купівлю нерухомості, просто не спроможні впоратися з жодними із покладених на них завдань.