Держава не відповідає за борги підприємства і навпаки
“Прем'єр-міністр України Лазаренко цим листом надав гарантії Міністерству оборони Російської Федерації про те, що уповноваженою організацією, якою є ЗАТ ЄЕСУ, будуть виконані зобов'язання за угодами, контрактами, на поставку матеріально-технічних ресурсів”, – заявив представник Міноборони РФ Ігор Повелец.
“Ми вважаємо, що таких гарантій не надавалося, і були підписані листи, які виражали особисту думку певних державних чиновників, але державних гарантій, як таких, не існувало”, – зазначив представник Кабміну у суді Андрій Богдан.
В Україні, як і в цілому світі, держава не відповідає за борги підприємства і навпаки. За словами юристів, отримати державні гарантії приватна структура може, але це процедура складна і довготривала. Практично, такою ж вона була і в 1996-му році.
“Проект проходить декілька експертиз і виноситься загальний висновок експертний, і проект направляється разом з цим експертним висновком до Міністерства фінансів. Міністерство фінансів виносить свій висновок, і якщо цей висновок позитивний, то проект з усіма документами іде до Кабінету Міністрів і остаточне рішення приймають саме там. Воно виражається в постанові Кабінету Міністрів”, – говорить керуючий партнер юридичної компанії Наталя Якухно.
В українського уряду грошей на борг ЄЕСУ немає
У державному борзі України коштів ЄЕСУ ніколи не було і немає, – запевняє екс-міністр фінансів Ігор Уманський. Рішення Господарського суду столиці називає абсурдним і небезпечним.
“Подібних ситуацій в Україні, в тому числі з листами, які підписувало керівництво уряду, не маючи на те жодних повноважень, у нас було досить багато, і якщо це рішення набуде законної сили, ми можемо отримати цілу низку подібних звернень і вимог до бюджету, вже безпосередньо до бюджету, компенсувати ті чи інші якісь збитки чи видатки”, – зауважує в.о. Міністра фінансів України 2009-2010 років Ігор Уманський.
В українського ж уряду грошей не те, що на всіх інших – на вже державний борг ЄЕСУ немає.
“В бюджеті нема жодної копійки зайвої, тим більше, що ми знаємо, що у нас бюджет дефіцитний”, - заявив віце-прем'єр-міністр України Валерій Хорошковський.
“Якщо в бюджеті нема грошей і поступлень валюти немає від зовнішньої торгівлі, залишається тільки один ресурс і джерело – це взяти гроші з золотовалютного запасу Нацбанку України. Таким чином це дуже серйозно вдарить ще по стабільності гривні і по курсу її”, – вважає економіст Олег Соскін.
Лист Міноборони Росії до українського уряду з вимогою розрахуватися з’явився влітку минулого року – після звернення вітчизняної Генпрокуратури до російських колег з питанням про існування заборгованості.
Опозиція вважає рішення суду щодо боргів ЄЕСУ передвиборчою технологією
“Історія з боргом ЄЕСУ, як така, що має більше 10 років, не мала судової перспективи за терміном давності. Однак, до аргументів російського Міноборони додався ще один – аргумент української влади”, – розповідає журналіст Ярослав Кречко.
“Головний об’єкт виграшу – це Генеральна прокуратура, яка отримала зараз дуже вагомий матеріальний і юридичний аргумент в процесі проти Юлії Тимошенко у справі ЄЕСУ”, – каже керівник Центру політичного аналізу "Пента" Володимир Фесенко.
Політичні соратники екс-прем'єра рішення Феміди вважають передвиборчою технологією і запевняють, що Україна борги не повертатиме.
“Це нічого іншого як брудна, цинічна технологія, скерована безпосередньо проти Юлії Тимошенко і Батьківщини. По завершенні виборчого процесу апеляційна або касаційна інстанція скасує це рішеня”, – вважає заступник голови партії "Батьківщина" Олександр Турчинов.
“Це українська влада думає, що якимись пропагандистськими кампаніями всередині країни і назовні вона може змінити ситуацію, і на Банкову чи на Президента Януковича почнуть дивитися крізь рожеві окуляри. Насправді всім все зрозуміло, а для Путіна це вигідно, тому що це насправді послаблює позиції Януковича в цілому”, – говорить професор політології Києво-Могилянскої академії Олексій Гарань.
Кремль на рішення українського суду на свою користь протягом трьох днів ніяк не відреагував. В Україні ж з’явилася реакція лише Міністерства юстиції. Ухвалу пообіцяли оскаржити, а відтак повертати гроші Росії вітчизняний уряд, схоже, не збирається.