Про це Президенти Росії, Білорусі, Казахстану й України домовились на зустрічі в Астані, чому передував неочікуваний візит Віктора Януковича до Росії, де він кілька годин спілкувався з російським Президентом. Про що - не відомо. В Астані ж говорили про переваги пострадянської інтеграції.

"Це необхідність для нас просто. Це відповідь на глобальну кризу, яка на нас насувається. Казахстан, як і Україна, має величезний кордон з Росією. Наші економіки, наша промисловість - вийшли з Радянського Союзу, вони ідентичні. В Європу, на Захід ми не зі всією продукцією можемо вийти”, – сказав Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв.

Фінансисти про Україну і МС

Для України територія Митного союзу - це майже третина зовнішньої торгівлі. Співпраця з Євросоюзом - приблизно в таких же обсягах, але за якістю ці два типи економіки зовсім різні, кажуть фінансисти.

“Якщо подивитися на структуру нашого експорту, що найбільш цікаво, як до країн Митного союзу, так і до Європейського союзу, так і перспектив роботи в Україні, то, безумовно, залишити ту саму структуру виробництва і, як наслідок, ту саму структуру експорту - вкрай невигідно, як на мене. Ми просто консервуємо себе як країну, яка залишилась на тому самому виробничому перерозподілі, і все”, - вважає колишній в.о. міністра фінансів Ігор Уманський.

Статусу спостерігача у Митному союзі офіційний Київ домагався давно. Відтепер українські представники матимуть право брати участь у відкритих засіданнях, читати документи Митного Союзу, але лише без грифу секретно.

Представники України можуть брати участь у засіданнях

“В основі цієї дискусії були економічні питання, які дуже хвилюють Україну. Ну і, звичайно, теж мав можливість висловити свою точку зору. Це дуже важливо, такої дискусії нам не вистачало і не вистачає”, - каже Президент України Віктор Янукович.

“Щоб ми розуміли, куди йде ця інтеграція, що вона дає, і вже тоді ми будемо приймати своє рішення, якою мірою і в яких темпах ми могли б працювати з цим об'єднанням держав”, - каже Міністр економічного розвитку і торгівлі України Ігор Прасолов.

Водночас українська влада запевняє, що від євроінтеграції не відмовляється, і головне завдання на цей рік - підписання Угоди про асоціацію із ЄС. Водночас експерт-міжнародник Валерій Чалий попереджає: намагання одночасно домовитись і на Сході, і на Заході може закінчитись геополітичним шпагатом.

Влада каже, що від ЄС не відмовляється

“Механізму сьогодні, як я розумію, для того, щоб узгодити з Брюсселем, з європейською стороною, що не буде протирічити підписанню Угоди про асоціацію - немає. Вони не знають, що в нас відбувається на російському напрямі, відповідно, росіяни не знають, що ми робимо з ЄС, і це абсолютно ненормальна ситуація. Тому я б не хотів, щоб наш уряд опинився в такій досить незручній позі шпагата в результаті”, - вважає заступник гендиректора з міжнародних питань Центру Разумкова Валерій Чалий.

В адміністрації Президента запевняють: переговори із Митним союзом та газове питання не пов'язані. Водночас експерти припускають, що на секретній зустрічі Путіна з Януковичем могло йтись саме про це і, ймовірно, певні неофіційні домовленості вже є.