Уряд заохочує молодь їхати у села за 12 тис грн

Уряд заохочує молодь працювати у селі. Одноразову адресну допомогу 12 тисяч гривень пропонують медикам та вчителям. Доводити вірність клятві Гіппократа та доносити "вічне і цінне" школярам молоді фахівці зобов’язані три роки за контрактом, а якщо витримають десять - можуть сподіватися на власний будинок.

Віковий ценз претендентів на соцвиплату - до 35 років. Освіта: вища або середня спеціальна, зазначають у Міносвіти. Платитимуть соціальну допомогу служби зайнятості.

"Cлужба зайнятості виплачує ці кошти, 10 мінімальних зарплат, якщо молодий спеціаліст готовий поїхати і відпрацювати певний час у селі. Це по окремій домовленості з сільрадою та тими пропозиціями, що надає Міністерство освіти. Також надається будинок або житлове приміщення, в користування на 10 років, якщо людина відпрацювала 10 років, то воно переходить йому у власність, - пояснила Міністр соціальної політики України Наталія Королевська.

Працювати в селі можна у клубі, медпункті, сільраді чи школі

Їдемо Бориспільською трасою за 105 кілометрів від Києва. Зупиняємось у першому-ліпшому селі під назвою Корніївка. Великих приватних підприємств у ньому немає, з державних установ - клуб, житлово-комунальне господарство, ветеринарний пункт, сільрада та медпункт.

Фельдшер Сергій працює тут уже 8 років. Переїхав у Київську область без жодної адресної допомоги. Після медичної реформи на селі, на виклики і взимку, і влітку їздить на велосипеді, діагноз встановлює на око. У медпункті з сучасного обладнання є хіба що електронні дитячі ваги. Аби прогодувати себе, працює на півтори ставки та тримає господарство. Каже, поки не завів сім`ю - вистачає.

А от учителеві в цьому селі запропонувати нічого, скаржиться сільський голова. Найближча школа - в сусідньому селі і та лише дев’ятирічна - дітей не вистачає. А займатися тваринництвом чи землеробством молодь не хоче.

Молодь тікає від важкої роботи на селі, - економіст

Економіст Андрій Новак переконаний, що у село ніколи не повернеться міський житель, який звик користуватися благами цивілізації. Тікає від важкої праці й сільська молодь, тому повернутися може тільки за умови гідної зарплати. Молодь слід забезпечити сучасним житлом, зарплатою та відпочинком.

Перша умова - сучасне житло: з усіма комунікаціями, ремонтом, чого не має у більшості сільських шкіл. Умова, при якій молодій людині не буде потреби вести натуральне господарство, копатися в землі, вирощувати рослинність, вигодовувати тварин. Сьогодні в селах практично закривається вся інфраструктура, єдине, що залишається в окремих селах, у крупних це школа, фактично все. Тобто умови праці явно не привабливі, особливо для тих людей, що живуть у 21 столітті, користуються телебаченням, Інтернетом,
- вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Тим часом, в Україні продовжують зникати села. Соціологи лякають цифрами - понад 600 населених пунктів або поглинули мегаполіси, або вони перетворилися на "селища-привиди". Найбільше поселень вимерло в центрі та на сході країни.