Доручення без пояснень
"Тарифи на електроенергію, воду, газ повинні бути для всіх одинакові. Де б людина не жила, в якому б регіоні не жила людина тарифи на електроенергію, воду, газ, повинні бути для всіх рівні", - заявив Президент України Віктор Янукович.
Сьогодні тарифи в різних регіонах України подекуди відрізняються у шість разів. Наприклад, тарифи на воду найдешевші в центральній Україні. Вінничани за один кубометр води платять гривню 66 копійок, у Луганську - майже шість.
Київ має доступ одразу до кількох річок у власних межах, воду для Львова збирають зі свердловин по всій області. По дорозі до міста вона проходить десятки кілометрів труб. Зараз кияни платять 3 гривні за куб, львів'яни - вдвічі більше. Президент вважає це несправедливим.
Виконувати вказівку Президента одразу взялися в Національний комісії з регулювання компослуг. Щоб зрівняти ціну на воду у всіх регіонах пропонують піти шляхом об'єднання комунальних підприємств на місцях, які продають воду, - в обласні або регіональні.
"При об'єднанні підприємств в одну юридичну особу всі затрати будуть сумуватись і виникатиме одна собівартість. Відповідно - буде одна ціна, тому говорити про перекладання ціни з одного жителя на іншого не варто, а тарифи на воду будуть відрізнятись на трохи", - пояснив член Нацкомісії з державного регулювання у сфері комунальних послуг Дмитро Григор'єв.
У Нацкомісії з регулювання компослуг знизують плечима
Чиновники у Львові та Криму, куди найдальше доводиться тягнути воду, не розуміють, за чий рахунок можна знизити тарифи, оскільки вони і так не покривають собівартість.
Тарифи повинні бути економічно обґрунтовані, тобто ми повинні дуже чітко прораховувати всі складові тарифу, і сьогодні, якщо росте вартість електроенергії, якщо зростають інші речі, то ми повинні адекватно і вносити ці складові в формування, - зауважив перший заступник міського голови Львова Олег Синютка.
Що мав на увазі Президент, коли наказав зрівняти комунальні тарифи, - у Нацкомісії з регулювання компослуг знизують плечима.
Депутат з профільного комітету Верховної ради Володимир Вечерко по-своєму трактує житлову-комунальну реформу Президента. Мовляв - в першу чергу треба вирішити проблему втрат теплоенергії, за яку українці переплачують понад 40 відсотків.
"Єдині тарифи по всій Україні - неможливі"
Єдині тарифи по всій Україні - це утопія - вважає народний депутат Геннадій Зубко. І радить Президенту краще подумати про створення нового органу, який би стежив за прозорістю формування тарифів. Мовляв, сьогодні українці не знають, за що платять.
"Сьогодні ми не розуміємо, яким чином, який орган буде цим займатися, які спеціалісти можуть врахувати всі особливості того чи іншого будинку, і ми саме довгий час виходимо на те, щоб саме тариф складався з тих послуг, які надані, тому пропозиція створити єдині тарифи по всій Україні, вона впринципі на сьогодні неможлива", - наголошує народний депутат від фракції "Батьківщина" Геннадій Зубко.
А у нас національні регулятори публічно скаржаться, що приватні компанії не дають нам всю інформацію, посилаючись на комерційну таємницю. Вибачте, тоді за якими критеріями ви визначаєте вартість гігакалорій, кіловатгодини, кубометру води, можливо тут варто розбиратись, а не влаштовувати зрівняйлівку, яка, перш за все, не вигідна і несправедлива для мешканців більш маргінальних будинків в порівнянні з мешканцями більш елітних, - вважає адвокат Тетяна Монтян.
Адвокат Тетяна Монтян радить українцям більше уваги приділяти своїм реальним витратам та собівартості послуг, і якщо є обґрунтовані підозри, що доводиться переплачувати, звертатися до судів.