Норма діє ще з початку року
У Мін’юсті та парламентській більшості переконують, документ проголосували без розділу, що дозволяє Кабінету Міністрів вручну регулювати виплати 16 пільговим категоріям громадян. Насправді норма, через яку чорнобильці та афганці ламали паркани під Верховною Радою, діє ще з початку року.
“Все, що стосувалося пільгових категорій, вже дуже давно прийнято Верховною Радою. В законі про держбюджет. Воно все уже давно обмежено”, - заявив міністр юстиції України Олександр Лавринович.
“Він абсолютно не нормує діяльність Кабінету Міністрів в рамках виплати пільг, він унормовує діяльність Кабінету Міністрів та інших державних органів в Україні по виконанню рішень європейських судів”, - заявляє голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.
Ускладнення процедури отримання грошей
Нові норми передбачають, що виконувати рішення судів щодо соціальних виплат замість місцевих відділень пенсійного фонду та управлінь соцполітики з 2013 року зобов’язане Державне казначейство. В опозиції переконують, що це значно ускладнить процедуру отримання грошей.
“Механізму нема. Тобто ще Кабінет Міністрів чи Держказначейство повинні розробити відповідний порядок, подати на затвердження в Кабінет Міністрів. Будуть казати - почекайте, поки ми розберемо порядок і механізми вашої виплати - і можна чекати один рік, два роки. А може, там вже старі люди, вони сподіваються, що частина людей, які чекають на цю соціальну допомогу, просто вимре”, - переконаний народний депутат України, “БЮТ-Батьківщина” Андрій Павловський.
Реєстрація людини у черзі в Держказначействі і буде формальною ознакою виконання рішення суду державою, переконує експерт Павло Розенко. За його словами, кошти пільговикам не виплачують і зараз, але роблять це незаконно.
“Вони відсуджують собі чи компенсації, чи перерахунки пенсій, отримують на руки виконавчі листи, а відповідні виконавчі служби їх просто на сьогоднішній день притримують і не виконують. Тепер же фактично влада узаконює свої рішення і отримує всі можливості не виконувати рішення судів”, - каже експерт з питань соціальної політики Центру Разумкова Павло Розенко.
Згідно з оцінками фахівця, претендувати на соціальні виплати через суд можуть до 10 мільйонів українців.
Нині суди вже зобов’язали державу виплатити пільговикам понад 6 мільярдів гривень.