”В українців - чергова істерія. З продуктових поличок змітають борошно. Щоправда, слави гречки борошну набути не вдалося - влада зіграла на випередження. Одразу після появи чуток про дефіцит, у профільному міністерстві зреагували: звинуватили пресу у розповсюдженні неправдивої інформації та запустили роботу Аграрного фонду, аби уникнути цінових коливань на ринку”, - каже журналіст Вікторія Лісецька.
Ажіотаж на ринку борошна надуманий, кажуть у Міністерстві аграрної політики та продовольства. До того ж, влада знає в чию голову і навіщо прийшла ідея через пресу підігріти хлібопекарський ринок та настрої українців.
”Ситуація на зерновому ринку цього року і так дозволила багатьом компаніям...в тому числі і зернотрейдерам заробити надзвичайні гроші а за рахунок такого піару за рахунок такої масованої дезінформації в ЗМІ хочуть заробити ще більше”, - каже гендиректор "Державної продовольчо-зернової корпорації України" Олександр Лавринчук.
”Трейдери очікували що уряд дасть можливість продати на експорт 15 мільйонів тонн, але такого не могло трапитися. Вони зерно притримали і таким чином з’явився недостаток пропозиції, звідти підвищений попит а попит тягне за собою підвищення ціни”, - каже начальник Головного управління з питань торгівлі у м. Києві Василь Щербенко.
Проте, трейдери відкидають звинувачення у створенні штучного дефіциту на ринку борошна. В Українській зерновій асоціації запевняють: не мають жодного стосунку до ажіотажу, і зерно традиційно продають, відповідно до попиту. Тим більше, що вже з нового року закупівельні ціни на пшеницю зросли в Україні на 15-20%...і перевищили 2 тисячі гривень за тонну.
Не зважаючи на тижневий ажіотаж, на ринках та у магазинах ціни на борошно залишилися стабільними - від 3,5 до 5 гривень за кілограм. Втім, в аграрному фонді таки перестрахувалися і підготували першу борошномельну партію у 600 тисяч тонн. Кажуть, державне борошно буде дешевшим ніж у трейдерів.
”Відповідно до діючого законодавства АФ може варіювати в межах ціни на організованому Аграрному ринку в межах 20%. Це дуже велика дельта і завдяки їй ми зможемо постачати нашим хлібопекам дешеве борошно”, - каже заступник генерального директора АФ Ростислав Горобець.
”Для того щоб в нас Україна до кінця маркетингового року була з хлібом - і я не беру тільки масові сорти хліба, я беру усі сорти. Нам треба всього 1 млн. 300 тис тонн муки, для порівняння - у нас в АФ 1 млн. тонн.”, - каже заступник міністра аграрної політики та продовольства Сергій Тригубенко.
Варто зазначити, що в Україні половина мешканців боїться продовольчої кризи. Про це свідчать дані соціологічного опитування оприлюдненого компанією Research&Branding Group. У чверті громадян поняття кризи тісно переплітається з виникненням дефіциту чи ажіотажного попиту на основні продукти харчування.