Науковців змушували молитися

"Я просто страшенно розгубилася, коли нам це запропонували. А один раз це було, молились, так", – відзначає старший науковий співробітник музею Десятинної церкви Наталія Писаренко.

"Люди не розуміють, що камені без духа не можна назвати церквою. Камені, які вони оберігають, просто є камінням, а якщо в них вкласти дух Божий, то це буде вже церква", – додав працівник музею Десятинної церкви ієромонах Монхіседек.

Науковці звернулися до міністра культури Михайла Кулиняка з проханням звільнити діючого директора і призначити людину з належною освітою. На сайті міністерства науковцям відповіли, що непорозуміння в колективі музею безпідставні, а директор призначений законно.

Конфлікту ніякого нема, ми розберемося всередині колективу, – прокоментував директор музею Десятинної церкви ієродиякон УПЦ МП Ярослав (Дорошенко).

"Музеєфікація залишків Десятинної церкви"

Тим часом проект собору Московського патріархату, розташованого на фундаменті Десятинної церкви, вже затверджений Київської владою. Згідно з проектом залишки руїн мають закрити плитою, а поверх плити звести храм. В документах це назвали "Музеєфікацією залишків Десятинної церкви".

"На сьогодні тут не можна будувати нічого, абсолютно. Єдине, що може бути – це музеєфікація залишків фундаменту", – каже заступник начальника головного управління охорони культурної спадщини КМДА Яків Діхтяр.

"З одного боку, є заяви чиновників, що цього не буде. Я думаю, що вони щиро впевнені, що цього не буде, а з іншого боку робота відбувається по тому плану, який у неї є", – відзначив народний депутат, ВО "Батьківщина" Олександр Бригинець.

Будівництво на Десятинній горі забороняє українське законодавство та ЮНЕСКО, втім близько року тому Московський патріархат вже збудував тут капличку – протести громадськості не допомогли.

Тепер це Десятинний чоловічий монастир, який, вочевидь, потребує більшої будови.

Це агентура російська! Тут збирається по 20 наддорогих машин. І це кожного дня ми бачимо, вночі тут під'їжджає машина казино "Спліт", і вони проводять обслуговування. Отут, в цих будиночках, живуть жінки, які називають себе волонтерками. Що роблять тут жінки, якщо це чоловічий монастир?, – розповідає мешканка неподалік Десятинної гори Ольга Козловська.

"Автентичні руїни Десятинної церкви на сьогоднішній день законсервовані, вони засипані піском. І їм нічого не загрожує, окрім ситуації, що кожного дня туди можуть заїхати бульдозери", – додає колишній заступник директора з наукової роботи музею Десятинної церкви Лариса Ганзенко.

У сусідній двір бульдозери вже заїхали

Відтоді, як Московський патріархат самовільно звів тут капличку, церковники стали почувати себе на Десятинній горі господарями. Однак втрачати контроль над історичною місцевістю не збираються і представники Київського патріархату.

Недалеко від руїн Десятинної церкви, на території Княжого палацу, вони будуватимуть власні апартаменти.

На відміну від Московського патріархату, Київський демонструє усі дозволи на будівництво 7-поверхової сучасної будівлі. Видані вони були командою екс-мера столиці Леоніда Черновецького.

В цьому будинку передбачено наявність 4-х гостьових апартаментів. Якщо це буде надавати певний прибуток, який церква може використати для того, щоби займатися своєю діяльністю, ми будемо надавати в оренду. Або це будуть наші художні майстерні чи інші потужності, які будуть працювати від імені церкви, – заявив речник УПЦ Київського патріархату Архієпископ Євстратій Зоря.

Ймовірний міжрелігійний конфлікт

Задля нового будівництва на території Княжого двору знесли 2 старі будівлі, зараз тут тривають археологічні розкопки.

Захисники пам'яток переконані, що назріває міжрелігійний конфлікт, тоді як жодна з конфесій не має права претендувати на Десятинну гору.

"Ця територія має належати всім. Ми маємо проявити зі сторони громадськості якесь "принуждения к миру" і встановити чіткі правила, коли усім без винятків можна проводити свої богослужіння на цьому фундаменті. І щоб ніхто не вважав, що вона має бути "моєю і більше нічиєю", – каже активіст громадського руху "Захисти старий Київ" Ігор Луценко.

Десятинна церква була зведена у 10 столітті і стала першою кам'яною церквою Київської Русі. У 13 столітті храм зруйнували татаро-монголи. У 18 столітті церкву відбудували, але вона була зруйнована за часів радянської влади.