“Стратегічний об'єкт, стратегічний майновий комплекс переданий бізнесменам з оточення Януковича безкоштовно в повне їх господарське управління і використання. Подарунок коштує 45 мільярдів гривень. Це подарунок Фірташу та іншим”, – каже колишній віце-прем’єр-міністр України Олександр Турчинов.

Приватизувати мережі не можна

Однак, ними будуть безкоштовно користуватися облгази, з яких, до речі, Уряд раніше списав до тогож усі енергетичні борги. Експерти пояснюють – фактично після передачі інфратсруктури на правах господарсього відання нічого не зміниться. По суті, це є одним із кроків реформування "Нафтогазу", якому відтепер мережі не підпорядковуватимуться. Однак, таким чином, уряд створює комфортні умови для нових власників енергетичних активів.

“Труби залишаються у власності держави. І держава у будь-який момент своїм одноосібним рішенням може прийняти нормативні документи, які фактично позбавлять власників облгазів того майна, яке зараз знаходяться на їх балансі. Вони ним керують, розпоряджаються, але не є власниками. Поки не будуть прийняті рішення про приватизацію мереж. А до цього ще дуже далеко, на мою думку”, – запявив директор інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич.

Це ведеться все для того, щоб створити максимально комфортні умови для нових власників. Щоб знизити їхні ризики після того, як вони приватизують ряд облгазів,
в.о. директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Що буде з приватизованими облгазами

Те, що уряд взявся за реформування монополіста і навіть списав понад 20 мільярдів гривень боргів з підприємств паливно-енергетичного комплексу, експертів не дивує. Турбує інше – що буде з приватизованими облгазами.

“Дійсно є необхідність залучення приватного інвестора, який може бути більш ефективним. Питання – на яких умовах. Надзвичайно важливо, щоб ці умови були відкриті, прозорі. З тим, щоб отримати ефективного інвестора. Тому що в нас є досвід, коли великі надії були покладені на приватизацію нафтопереробних заводів. І це були великі інвестори. І врешті-решт ми отримали те, що вони стоять”, – заявив президент Київського міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук.

Нагадаємо, 20 пакетів акцій облгазів Фонд держмайна планує виставити на продаж до кінця року. На початку серпня з молотка вже пішли чверть акцій "Миколаївоблгазу". Наступні – активи "Івано-Франківськгазу", "Полтавагазу", "Гадячгазу", "Севастополь-" та "Херсонгазу".

“Ми бачимо, що зростає монополізація цього ринку. І за цю монополізацію в кінцевому результаті в кінцевому випадку будуть сплачувати споживачі. Тарифи, які зараз інсують на розповіл природного газу і на постачання, то вони, вже, на мій погляд, надзвичайно високі”, – відзначив в.о. директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Втім експерти не прогнозують прихід на ринок нових учасників. У конкурсах братимуть участь, передусім, компанії бізнесмена Дмитра Фірташа. Зазначимо – раніше у Фонді держмайна припускали, що потенційним покупцем облгазів може стати "Газпром". Однак російський монополіст це спростував.