Чорноморський флот, як і раніше стоїть у Севастополі, Київ - як і раніше платить за газ у тридорога. Незадоволені ними вже і самі підписанти. І президент Янукович, і прем’єр Азаров в один голос заявляють - ціни на газ для України не справедливі, їх знову треба переглядати. Тим часом депутати, так само як і рік тому намагаються розібратися, що ж відбулося у Харкові у квітні 2010-го. І так само, як рік тому - безрезультатно.
“За рік після підписання - Харківські угоди знову в центрі уваги народних обранців. Втім, якщо у квітні 2010 їх ратифікацію розглядали під острілом яйцями, димову завісу та гудки сирен, то сьогодні народні обранці не спромоглися навіть створити тимчасову слідчу комісію, що мала б розібратися з обставинами підписання цих угод”, - каже журналіст Ольга Кучер.
В опозиції, що була ініціатором створення ТСК виправдовуються - надто мало сил у них залишилося.
“Неможливо торгувати країною в обмін на будь-які ціни, в обмін на будь-які преференції чи в обмін на будь-який товар. Тому денонсація харківських угод можлива новою Верховною радою України, яка прийде після парламентських виборів 2012 року”, - каже народний депутат Аресеній Яценюк.
“Ні! Для цього є Конституційний суд! Подання в Конституційний суд, і Конституційний суд може прийняти рішення!”, - каже народний депутат Володимир Макєєнко.
В опозиції ж не вірять, що суд спроможний піти на перекір чинному керівництву країни.
“Янукович зробив першу і достатньо ключову зраду країни, народу, наших національних інтересів, але деносовувати ця влада нічого не буде. Конституційний суд, ви добре знаєте, що це департамент Партії Регіонів ,там немає Конституційного суду”, - каже лідер ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко.
Втім, і сама Тимошенко немало відзначилася у цій справі - саме вона два роки тому погодилася купувати газ за базовою ціною у 450 доларів за тисячу кубометрів аж до 2020 року. Її ж наступники, пішли далі і за 30% знижку від цієї ціни фактично віддали сусідам 18 тисяч гектарів суверенної території на яких дислокуватиметься російський флот до 2042 року. До слова, українському флоту вистачає і 600 гектар.
“Ми просили знижку і шукали компенсаційний механізм. Одним із них - це було по флоту. Чесно кажучи, сьогодні ми виграли по одній простій причині - тому що він нам не створює ні політичної загрози, ні економічної”, - каже народний депутат Володимир Олійник.
“Ніхто не убезпечений від того, що Чорноморський флот, російські вояки, братимуть участь у війнах нових, як було у випадку з Грузією і Україна може бути втягнута у ці ситуації. Ми, знову ж таки, українські території не убзепечені від того, що російські військові можуть пересувати свою техніку, небезпечну техніку, йдеться мова про озброєння по території України, по Криму”, - каже заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий.
Тим більше, під час підписання угоди росіяни обіцяли "золоті гори" у вигляді інвестицій для Севастополя.
“Де ці 40 мільярдів доларів інвестицій в Україну? Хто їх бачив? Я не знаю. Значить,зрозуміло, тут питання відпадає, тому що мова про жодні інвестиції не ведеться”, - каже експерт з енергетичних питань Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Не подобаються підписані Януковичем угоди і Миколі Азарову. За його розрахунками Україна має платити Росії за газ не більше 200 доларів, тоді як зараз віддає майже 300.
“Я б це порівняв - можна добре повечеряти, добре випити, наступного дня ми почуємо ефект,і не завжди - гарний. От так от і з Харківськими угодами, тому баланс неоднозначний, але вони є, і треба розуміти, що формально ми можемо вийти в односторонньому порядку з Харківських угод, але це означатиме нову газову війну”, - каже політолог Володимир Фесенко.
Тим часом, Київ вже готовий на нові поступки. Президент Віктор Янукович палко відреагував на пропозицію Володимира Путіна розплачуватися за газ російськими рублями. Втім, за однієї умови.
“Це для нас питання цілком прийнятне. Ми можемо піти на цей шлях, але ми вважаємо, що наші російські партнери при цьому повинні застосувати понижуючий коефіцієнт по ціні”, - каже Президент України Віктор Янукович.
Фінансові ж експерти закликають схаменутися і звернути увагу на вартість російського рубля, адже з часу підписання газового договору три роки тому російський рубль подорожчав на 20% по відношенню до гривні, тоді як долар - лише на 3%.