Свідки, яких мало не силоміць тягли до суду - як ключових у справі - обмежилися лише власними припущеннями. Суб`єктивні свідчення допитаних кожна сторона процесу трактувала по-своєму. Прокуратура чула аргументи на свою користь, захист - на свою. Зокрема, пролунало, що деталі переговорів Путіна й Тимошенко у 2009-му залишалися таємницею навіть для тодішнього Президента Віктора Ющенка. Але й таке свідчення не зашкодить Тимошенко, - переконані адвокати.
“Після повернення нашої делегації з Москви з підписаними контрактами, Президент попросив надати йому контракти на що йому було відмовлено в цьому. Відповідно доводилося отримувати контракти, оскільки таки хотілося з’ясувати про що йдеться іншим шляхом, тоді служба зовнішньої розвідки забезпечила ці контракти”, - каже екс-заступник глави секретаріату Президента Олександр Шлапак.
“Єдине та головне те, що Шлапак може розцінюватися як свідок захисту, тому що він чітко сказав, що в 2004 році – ціна 232 дол. за тисячу кубометрів є доброю в 2009 році, виходячи з цієї ціни формувалося все інше, тому я вважаю, що свідчення Шлапака були позитивними”, - каже адвокат Ю.Тимошенко Юрій Сухов.
Так звані ключові свідки дивувалися, чому, власне, є ключовими. Заступник директора Інституту держави та права, науковець Володимир Нагребельний, мав би виступити у ролі експерта, однак прийшов до суду як свідок. А колишній міністр розвитку та регіонального будівництва Василь Куйбіда взагалі жартував, що всі його знання по газу обмежуються домашньою газовою плитою. Однак, найбільше обурювався Богдан Соколовський, колишній уповноважений Ющенка з питань енергетичної безпеки.
“Мене затримала міліція прямо з процедур і я подумав, що мабуть повертаються ті часи, як раніше сталінізм, я інакше не розумію ситуації. Я не вспів нічого взяти, я не знаю, чи я є такий важливий свідок, що суд робить такий концерт навколо моєї особи. Мене це принижує, і обурює”, - каже колишній уповноважений Президента з питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський.
Вирішальними мали стати свідчення Віктора Ющенка. Але його розповідь, а також те, що у підсудної не виникло жодного запитання до колись соратника, а тепер заклятого ворога - ще більше заплутало весь процес. За словами Ющенка, Путін ще у 2008-му запропонував Тимошенко платити 250 доларів за тисячу кубометрів газу, однак вона відмовилася. Чому? Третій Президент України не знає й до сьогодні.
“Я звернувся до суду з проханням долучити до справи третю сторону, російську сторону, бо переконаний важко коментувати, що говорили прем’єр міністри, коли спілкувалися віч-на-віч, як виникла природа цієї домовленості, переконаний, що ми не дійдемо до істини доки не допитають третю сторону”, - каже Президент України (2005-2010 рр.). Віктор Ющенко.
Втім, кликати Путіна в Україну прокуратура не збирається. Мовляв, свідчення російської сторони їм не потрібні.
“Суд розглядає питання у межах пред’явленого обвинувачення. Обвинувачення пред’явлено в перевищенні повноважень і влади, тому немає необхідності допитувати російську сторону”, - каже прокурор Михайло Шорін.
До допиту самої Тимошенко справа не дійшла. У екс-прем`єра, за свідченням соратників, раптом з`явилися симптоми невідомої хвороби.
“Різко почалось погіршуватися її здоров’я - з незрозумілих причин. На всьому тілі - синці у вигляді лопнувших судин. Юлія Володимирівна просила не повідомляти про це пресу. Адвокати звернулися до Кірєєва з вимогою негайного медичного обстеження”, - каже перший заступник голови партії "Батьківщина" Олександр Турчинов.
Відтак, опозиціонерка забажала зустрічі з особистим лікарем. Медпрацівників СІЗО, а також представників міністерства охорони здоров’я, до себе не підпускає. Каже - їх заслав до неї Янукович. Суддя Кірєєв залишився глухим щодо цих припущень і особистого лікаря до Тимошенко не пустив, але дав дозвіл на незалежне обстеження. Крім того, погіршення стану здоров’я підсудної його зовсім не розчулило і екс-прем`єр залишилася під вартою.
Не суд, а сценарій політичного шоу - характеризують процес правознавці. Мовляв, верховенством права навіть не пахне, як зі сторони обвинувачення, так і зі сторони захисту.
“Зараз я думаю, прийшов час допитувати працівників ЖЕКів, на такому рівні відбувається суд. Це подвійна гра, яка на жаль не йде на користь нашій Україні. Не іде на користь громадянам України. Сором, тому що вся світова спільнота дивиться на нас вже не як на країни третього світу, а як на країни п’ятого світу”, - каже правознавець Тетяна Яблонська.
“Оскільки Юлії Тимошенко не залишили можливості захищати себе правовими засобами, вона себе захищає засобами політичними і тому вона політизує, все що є у суді, але все це не є для того щоб її позбавляти свободи”, - каже правознавець Української гельсинської спілки з прав людини Євген Захаров.
Тим часом, ще більше здивування викликає суд над колишнім міністром МВС Юрієм Луценком.
“Якщо у справі Тимошенко обвинувачення будують бодай на припущеннях свідків, то у справі іншого опозиціонера - Юрія Луценка - прокурори просунулися значно далі. Вони самі вишукують потерпілих, роз’яснюють яку шкоду їм нанесено, і навіть допомагають писати заяви. Тоді як самі потерпілі жодних претензій до обвинуваченого не мають”, - каже журналіст Ольга Рицар.
Обидва так звані потерпілі - колишні водії. Один з них - Віталій Давиденко - возив екс-заступника глави СБУ Володимира Сацюка і проходив свідком у справі про отруєння Ющенка. Його начебто незаконно переслідували за вказівкою Луценка.
“Слідчий сам і сказав, що ви є той потерпілий, слідчий ввів в оману цього Давиденка, не показав йому всіх документів. Обманув його за рахунок того, що не було дозволу на його прослуховування, коли ці документи були показані, Давиденко в суді визнав - так, ці дії міліції, а зокрема і міністра внутрішніх справ Луценка, були законними”, - каже захисник Ю.Луценка Ірина Луценко.
Інший потерпілий - Микола Сидоренко - працював в структурі МВС і не дочекався черги на безкоштовну квартиру від МВС, у той час коли Луценко був міністром
“МВС винне, що мені не дали квартири”, - каже потерпілий Микола Сидоренко.
У суді також з`ясувалося, що обидва потерпілі писали заяви за допомогою слідчих. Прокурори не вбачають у цьому жодного тиску.
“Звісно допомагали, і я не маю підстав заперечувати ці данні, оскільки потерпілі про це повідомили суду. Я вважаю, що під час судового засідання всі потерпілі підтвердили свої показання, які давали на стадії досудового слідства, зокрема в тій частині, що має значення для правильного розгляду судової справи по суті”, - каже прокурор Володимир Клименко.
Не зжалилася Печерська Феміда і над Луценком. Всі клопотання про зміну запобіжного заходу проходять повз вуха судді і опозиціонер вже восьмий місяць перебуває за ґратами. Не спрацьовують аргументи про погіршення стану здоров’я, численні клопотання про взяття на поруки і навіть відсутність доказів важкого складу злочину. В одному СІЗО Тимошенко й Луценко залишилися ще на одні вихідні.