У четвер багатостраждальні японські острови знову здригнулися від потужного землетрусу, силою більше 7 балів за шкалою Ріхтера.

Цього разу, жертв також уникнути не вдалося. Загинули щонайменше 2 людей, понад сотня потрапили до лікарні. Землетрус відчувався і у столиці Японії Токіо: підземні поштовхи були настільки потужні, що хиталися хмарочоси.

“Я спав на ліжку і раптом відчув поштовхи. Мій друг казав, що побачив, як мене підняло в повітря. Отак сильно нас трусило”, - каже клієнт готелю Хідеюкі Ямамото.

І знову найбільші побоювання викликали японські АЕС. Адже раніше атомники зазначали, що ще один потужний землетрус може звести нанівець усі роботи ліквідаторів на “Фукусімі”. На щастя, саме проблемна атомна електростанція вистояла. Натомість на іншій АЕС – “Онагава” в префектурі Міягі - стався незначний витік радіоактивної води. Його швидко ліквідували.

Втім, “Фукусіма” і далі залишається проблемою номер 1. Минулого тижня ліквідатори випробували усі можливі засоби для ліквідації тріщини у фундаменті одного з енергоблоків для того, аби запобігти потраплянню радіоактивної води в океан. Рівень забруднення рідини перевищував норму у мільйони разів.

Спершу тріщину намагалися залатати абсорбуючим полімером, змішаним з стружкою та подрібненим папером. Коли це не допомогло, закачали в пошкоджений фундамент півтори тисячі літрів рідкого скла. Ця спроба виявилася більш вдалою.

Паралельно з цим ліквідатори почали скидати в Тихий океан тисячі тонн забрудненої води, яку використовували для охолодження реакторів. Втім, концентрація радіації в ній була на порядок меншою. Відтак, вчені переконували, що забруднена рідина ніяк не вплине на людину та довкілля.

“Ці заходи необхідні для того, щоб радіоактивна вода не поширювалася. І все ж ми змушені скидати її в океан. Нам дуже шкода, але ми змушені це робити”, - каже представник кабінету міністрів Юкіо Едано.

Паралельно з цим японські атомники вирішили вдатися до допомоги ліквідаторів-добровольців. Передусім, розраховують на досвід чорнобильців, які вже приборкували зруйновану АЕС. Майбутнім фукусимцям в Японії готові платити - 5 тисяч доларів за зміну. Наразі невідомо, чи хтось відгукнувся на цю щедру пропозицію з величезним ризиком для здоров’я та життя.

Наразі, ситуація на АЕС залишається вкрай важкою. Ніхто не береться прогнозувати, скільки саме триватимуть роботи з ліквідації. Адже існує ймовірність нових землетрусів, а як саме відреагує вже пошкоджене обладнання на нові підземні поштовхи, передбачити взагалі неможливо.