Збирали всім світом, адже Україні, аби зробити Чорнобиль безпечним, власних коштів не вистачає.

“Інша сума, вона буде зібрана найближчим часом. Тобто фактично ми отримали можливість будівництва об'єкта укриття і закінчення цього будівництва до 2015 року”, - каже Президент України Віктор Янукович.

Половину зібраних грошей дав Євросоюз. Це кошти єврокомісії - 110 мільйонів євро - та окремих країн-ЄС. Чималу суму виділять Сполучені Штати - понад 86 мільйонів євро, Росія - 45 мільйонів та Великобританія - 28. Ще 120 мільйонів додатково виділить Європейський банк реконструкції та розвитку. У Міністерстві закордонних справ до держав, що відмовились фінансувати українське укриття, поставились із розумінням. Винна криза.

“Деякі країни або ж не змогли взяти участь у конференції, або ж значно зменшили розміри своїх внесків на чорнобильські проекти - всеодно ми будемо продовжувати необхідні роботи на майданчику ЧАЕС, виходячи з наявних коштів”, - каже речник МЗС Олександр Дикусаров.

“Зі світу по нитці - Чорнобилю на нове укриття. Понад 500 мільйонів євро Україна зібрала від країн-донорів на будівництво конфайменту над четвертим енергоблоком. Нині представники цих країн приїхали на ЧАЄС аби на власні очі побачити, на що жертвують гроші”, - каже журналіст Ганна Іваненко.

Екскурсоводом - Віктор Янукович. Генсек ООН Пан Гі Мун відвідав Чорнобиль вперше. Побаченим був вражений. Високочиновники кажуть, навряд чи світ зможе повністю відмовитися від ядерної енергетики. Втім, вимоги до безпеки треба посилювати.

“Одна справа чути про Чорнобиль, інша річ - особисто подивитися на це місце. Приклади Фукусіми і Чорнобиля показують нам, що треба більше приділяти уваги ядерній безпеці”, - каже Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун.

“Нам потрібна чиста енергія, яка зменшить шкідливий вплив. Тому багато країн і надалі обиратимуть ядерну енергетику. Тоді наше завдання - і надалі контролювати ядерну безпеку”, - каже Генеральний директор МАГАТЕ Юкія Амано.

Жоден цент не пройде повз чорнобильські проекти, обіцяє українська влада. Витрати контролюватимуть міжнародні організації та Європейський банк реконструкції і розвитку. Нині ж в Україні щороку із держбюджету витрачають більше півмільярда гривень тільки на підтримку безпеки на Чорнобильській АЕС.

“У нашій державі вперше у світі в рамках спільного проекту Україна – ЄС-МАГАТЕ було проведено унікальну за масштабами комплексну оцінку безпеки всіх українських енергоблоків. Експерти МАГАТЕ і ЄС встановили відповідність всіх енергоблоків українських АЕС найсучаснішим вимогам МАГАТЕ з ядерної безпеки”, - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Поряд з високими світовими гостями непоміченими залишилися власне ті хто убезпечив світ від радіації одразу після аварії - ліквідатори чорнобильської катастрофи. Вони хотіли нагадати закордонним гостям - гроші потрібні не лише на атомну станцію, а й на тих, хто втратив здоров'я, приборкуючи реактор. Будівництво ж нового саркофагу ліквідатори називають марнотратством.

“Треба зробити, щоб наші діти... Треба розібрати його, зробити зелену лужайку, як це пропонувалося ще на ліквідації аварії. І на цьому завершити і поставити крапку”, - каже ліквідатор, інженер на будівництві об'єкту "Укриття” Сергій Красильников.

Втім, роботи над будівництвом нового укриття на ЧАЕС вже ведуться. Завершили земельні роботи і ведеться підготовка фундаменту під арку. А навесні наступного року - планують розпочати зведення самої арки. Нове укриття слугуватиме Чорнобилю 100 років.