“В нас буде суттєве скорочення в нас буде зменшення закупівлі з 40 мільярдів до 27 вже наступного року”, - каже міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко.
“Забагато газу. Півтора роки український уряд пояснює росіянам - стільки газу Україні не потрібно. Проте східні сусіди незворушні - якщо не хочете не беріть, але обов’язково платіть. Аргументи Києва - економічна доцільність і хронічна нестача грошей. У Москви - контракти 2009-го року”, - каже журналіст Вікторія Лісецька.
Юридичне підґрунтя і пояснює оперативну, незмінну, але дедалі гострішу реакцію Москви на чергові газові заяви офіційного Києва.
"У 2012 році "Газпром" може поставити в Україну і 27, і 26, і 29 млрд. кубічних метрів газу. І навіть взагалі не поставляти газ,.....в будь-якому випадку НАК "Нафтогаз України" буде оплачувати постачання з розрахунку не менше 33 млрд. кубометрів", - каже голова "Газпрому" Олексій Міллер.
"Якщо ви хочете знижку на газ, ви повинні стати частиною інтеграційного простору. Або, якщо ви цього не хочете, то ви робите нам комерційну пропозицію, вигідну Росії, наприклад , таку, як пропозиція (від Білорусі) продати газотранспортну систему...", - каже президент Росії Дмитро Мєдвєдєв.
Такі пропозиції вже стали кісткою у горлі українських урядовців. Серед аргументів, чому обсяг імпортованого палива потрібно зменшувати, багатство вітчизняних надр. До того ж дешевий російський газ, мовляв, лише у мишоловці, Україні доведеться поступатися чи не найдорожчим - економічною незалежністю.
“Нам кажуть вступайте в Митний союз трьох країн і тоді ви отримаєте деяку знижку. А ми кажемо, нам непотрібні ніякі знижки – нам необхідна нормальна угода, згідно якої ціна на газ не повинна бути більшою аніж в Німеччині. А вона зараз вища”, - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.
Оптимальна ціна - 230-250 доларів за тисячу кубометрів, порахував український прем’єр. Прийнятна ціна разом зі скороченням обсягів споживання дозволить залишити у вітчизняному бюджеті щонайменше кілька десятків мільярдів гривень. Альтернативу газу у Кабміні далеко не шукали.
“В нас вугілля на 400 років, а газу нема. Тому ми повинні мати ефективні способи спалювання вугілля, деревини, але потрібно стимули якість для тих, хто цим займається, а не тільки природнім газом взяли і тихенько гріються”, - каже міністр регіонального розвитку України Анатолій Близнюк.
Та поки єдина альтернатива - покрити нестачу коштів з інших джерел. В Кабміні навіть не приховують - мовляв: за дефіцит "Нафтогазу" розплачується вся країна, при чому переважно своїм майбутнім.
“Ми зараз серйозні гроші забираємо з медицини, освіти і вкладаємо їх в розвиток своєї енергетичної галузі”, - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.
Уряд схоже все більше схиляється до розриву газових контрактів у суді. Микола Азаров вже начебто встиг проконсультуватися щодо відповідного позову до Стокгольмському арбітражу у юристів-міжнародників. У Києві ці чутки не підтверджують, але і не спростовують. У Москві кажуть про судову тяганину Київ їх також не повідомляв. Правники тимчасом радять не поспішати.
“Шанси розірвати цю угоди не є дуже високі. Якщо НАК "Нафтогаз України" не зможе довести що він укладав цей договір під впливом якихось обставин - наприклад тиск на представника чи зловмисна угода між представником НАК “Нафтогаз” та іншою стороною”, - каже юрист Михайло Ілляшев.
Місце зловмисника давно не вакантне - за офіційною версією, у всьому винна Юлія Тимошенко. У четвер Микола Азаров знову звинуватив її у фальсифікації директив уряду на підписання газових угод 2009-го. А як “Нафтогаз” може захищатися у Стокгольмському суді всі бачили під час вирішення конфлікту з РосУкренерго. Нагадаємо, тоді державна компанія сама визнала себе винною по всім статтям, через що була змушена віддати компанії Дмитра Фірташа 11 млрд. кубометрів газу.