Україні криза не загрожуватиме

Як повідомляє Німецька хвиля, тамтешні експерти закликали уряд відмовитися від продажу біобензину у зв’язку з поганим врожаєм і подорожчанням харчів. Тим часом в ОНН закликають США взагалі тимчасово відмовитися від виробництва біоетанолу. А на його виробництво, зазначимо спрямовується 40% вирощених в країні зернових. На думку фахівців організації, такі обсяги можуть призвести до світової продовольчої кризи. Утім, як заспокоюють вітчизняні експерти, Україні вона не загрожуватиме. Адже в нашій країні на біоетанол спрямовується удесятеро менше зерна, аніж у США. І це переважно кукурудза.

“А так як кукурудзи ми зараз виробляємо більш ніж удосталь для нашого внутрішнього ринку (20-25 мільйонів тонн – такий у нас діапазон, який збережеться на наступні декілька років). І з цього обсягу максимум 4-5% належатиме саме біоетанольному виробництву. Така частка не буде суттєво впливати на ринок”, – каже експерт аграрних ринків УКАБ Роман Сластьон.

Альтернативної ресурсної бази в країні достатньо

Натомість від можливого підвищення світових цін на зерно українські аграрії лише виграють. Крім того, як прогнозують фахівці, від нього не має постраждати й вітчизняна біоенергетика. Адже альтернативної ресурсної бази в країні більш ніж достатньо. Чого варті лише 311 мільярдів тонн твердих побутових відходів. Виявляється, що навіть із них можливо виробляти біодизель. Тому в найближчій перспективі у виробництво біопального мають прийти солідні інвестиції. За прогнозами експертів, до 2014 року в виробництво біопального в Україні можуть інвестувати від 300 до 900 мільйонів доларів. І продовольчу сировину за них уже не купуватимуть.

Тобто зацікавленість є. І вона відчувається безпосередньо. Тому що це вигідно. З трьох причин: це здешевлення, утилізація та екологія. Спеціально побудована система так, що економічно. Не організаційно чи технологічно. А економічно невигідно використовувати продукти харчування для виробництва біопального. Як біодизелю, так біоетанолу,
– президент ICC Ukraine Володимир Щелкунов.

Економічно привабливіше отримувати зі сміття біогаз

Утім, переробити все наявне в країні сміття на біодизель теж не вийде. На практиці, як пояснюють фахівці, це досить нелегкий і енергозатратний процес. Економічно привабливіше отримувати зі сміття біогаз. Однак інвестиції в цю галузь наразі обмежуються небажанням влади встановити для цього альтернативного енергоресурсу "зелений тариф". І як результат, стримується розвиток усієї галузі відновлювальної енергетики.

“В Україні є нереалізований потенціал і біомаси, і біодизелю, і біоетанолу. Але якщо ми дивимося на країну комплексно, і робимо правильні рішення, те, що в Європі називають сталим розвитком, з правильним енергетичним міксом І не вибираючи один напрямок, а потроху з різних сегментів”, – розповідає директор Європейсько-українського енергетичного агентства Олена Рибак

Зазначимо, потенціал українського ринку так званих чистих технологій сягає більше 325 мільярдів гривень. Як підрахували експерти Innovative Business Centre, лише проекти з переробки твердих побутових відходів потребують близько 105 мільярдів гривень інвестицій. Що робить Україну однією з найпривабливіших у Європі навіть не зважаючи на існуючі перешкоди.