Повстанці та війська Каддафі, як і раніше, відчайдушно намагаються здолати один одного. Навіть втративши третину війська, непокірний полковник і далі намагається довести усьому світу, що він на своїй землі господар.
На руку Каддафі зіграло і те, що США офіційно припинили участь у військовій операції проти нього. Аналітики в своїх висновках однозначні - Білий дім не може одночасно вести війну на три фронти - в Іраку, Афганістані та Лівії. Адже все впирається в кошти, а Обамі зовсім не хочеться постати у невигідному світлі перед потенційними виборцями напередодні президентських виборів у 2012 році.
Відмова Вашингтону від участі у операції підбадьорила Каддафі. Він навіть написав листа американському лідеру. Суть його - дякуємо за те, що припинили пхати свого носа в наші справи, будемо вдячні, якщо утримаєтеся від цього і надалі. Втім, Вашингтон і далі продовжує гнути генеральну лінію НАТО - Каддафі, без втручання американців чи з ними, повинен піти.
“Я думаю що Каддафі знає, що він має зробити, повинне бути припинення вогню, його сили повинні залишити захоплені міста... Також він має ухвалити рішення про відмову від влади і про те, що він повинен залишити країну. Зрештою, я не думаю, що є якась таємниця в тому, що саме ми чекаємо від полковника найближчим часом”, - каже держсекретар США Хілларі Клінтон.
В ЗМІ також з’явилася інформація, що Каддафі можуть зрадити власні сини. Мовляв, батько себе повністю дискредитував, отже час змінити владу. Втім, після повідомлення у “Нью Йорк Таймс” тема фактично згасла сама собою - адже влада Лівії на це ніяк не відреагувала, а ймовірні заколотники залишилися живі-здорові і при посадах.
Та і самі повстанці виявилися не у захваті від таких ініціатив, навіть, якщо це були лише чутки. Опозиціонери переконують - вони бачать своє майбутнє виключно без Каддафі та членів його родини.
“В жодному випадку ми не приймемо екстремістський уряд - ніколи, це абсолютно неможливо. Ми не приймемо екстремізм, тероризм та диктаторство. Те, що нам потрібно - це демократія, чіткий розподіл гілок влади та демократичну конституцію”, - каже заступник голови Національної тимчасової ради Абдель-Хафіз Гога.
Тим часом, у вкрай невигідному світлі показали себе їхні союзники з НАТО. 7 квітня літаки альянсу помилково розбомбили колону бронетехніки поблизу Бреги. За різними даними, загинули від 5 до 13 військових. З"ясувалось - це були повстанці. У НАТО спочатку збиралися вибачитися перед союзниками, але згодом передумали. Мовляв, самі винні, що заздалегідь не попередили альянс про переміщення техніки.
“Я не знаю, що там казав генерал Юніс вчора чи сьогодні але я не збираюся ні перед ким вибачатися. Ми не знали, що сили повстанців використовують танки чи переганяють їх між Брегою та Аджадбією. Ми захищаємо мирне населення, а танки використовували сили Каддафі для атак на цивільних”, - каже представник командування НАТО Рассел Хардінг.
Проте в НАТО визнають, військовими засобами конфлікт у Лівії не вирішити. Керівництво альянсу переконане, до справи мають долучитися політики, і саме політичними мають бути кінцеві рішення. У зв’язку з цим наступного тижня НАТО планує провести консультації в Катарі. Проте припиняти бомбардування позицій Каддафі Брюссель наразі не збирається.