Якщо його приймуть остаточно, то невдовзі держава формально доплачуватиме виробникам українського 40% до вартості послуги або товару. Де-факто ж, ініціатива підтримує не національного виробника, а національного корупціонера – принаймні так вважає заступник міністра економіки Максим Нефьодов.
Останні кілька років після реформи держзакупівель система ProZorro працювала наступним чином: щоб закупити, наприклад, мінеральну воду для співробітників на суму 200 000 грн, держустанова або компанія мала оголосити публічний тендер на платформі ProZorro. Всі критерії якості й характеристики вказували в оголошенні. Перемагав на конкурсі виробник, який найкраще відповідав вимогам і пропонував найнижчу ціну.
Читайте також: Гройсман підтримав "шпарину для корупції" в новому законі щодо ProZorro
Так громадськість могла слідкувати, чи бува чиновники не домовились зі своїми знайомими бізнесменами купити "дорожче", аби залишок покласти в кишеню. Автори ж змін хочуть аби перемагав той, хто збере більше довідок про те, що його мінералка найбільш українська.
А, наприклад, відомий виробник води, який 100% видобуває її в Україні, програє. Бо не отримав потрібні 23 довідки. Вони, до слова, мають підтвердити як походження товару, матеріалів, з яких він зроблений, так і громадянство співробітників. Загалом – якраз 23 папірці. Щоправда, і досі не визначено, хто саме їх видаватиме. Але відомо, що за цією "прозорою" формулою визначатиметься "українськість" товару.
Виграє власник найбільшої кількості довідок, навіть якщо його ціна на 40% вища, ніж в конкурента. В Мінекономіки уже заявили, що законопроект унеможливить участь в тендерах малого і середнього бізнесу.
Також, під удар потрапляє і сама система відкритого аукціону. Бо на ProZorro учасник до останнього не бачить інформацію про свого конкурента. Тому експерти уже назвали цей законопроект лобістським та корупційним. А у Мінекономіки додали, що захищати українського виробника у держзакупівлях депутати взялися геть недоречно. Бо частка переможців-іноземців у тендерах і так менш як 1%.