Проблема всіх пацієнтів хоспису у тому, що лише в лікарні вони можуть отримати необхідне знеболювальне. Наркотичні засоби вони придбати не можуть - заборонено, а інші - не допомагають.

Такий порядок, встановлений Міністерством охорони здоров’я України, почав діяти з 2006. Тоді МОЗ очолював Василь Князевич. Тепер колишній чиновник визнає недосконалість системи контролю обігу наркотичних препаратів і як голова правління “Української ліги сприяння розвитку хоспісної допомоги” вирішив виправляти помилки.

“Перше, доступність до цих препаратів. Забезпечити в державі асортимент, тобто не тільки ін'єкційний морфін, а решта - таблетований, суспензії ще, пластирі і так дальше. Можливо розглянути застосування психотропних чи інших препаратів”, - сказав голова правління “Ліги з сприяння хоспісної допомоги” Василь Князевич.

Все це пропозиції до теперішнього уряду. Але медики скептично ставляться до ініціативи екс-керівника МОЗу, адже, аналоги ін’єкційних наркотичних знеболювальних дорожчі за традиційні в рази. А проект бюджету на 2012-й рік не передбачає збільшення фінансування хосписів.

Сьогодні на одного безнадійно-хворого держава виділяє 18 гривень, 3 з яких ідуть на харчування, 6 - на утримання , решта - на медикаменти.

“Для нашого контингенту хворих вистачає і ін’єкційних форм. Я не можу сказати, що хтось потребує якихось інших форм. Є знеболюючі таблетки зараз, не наркотичних груп, які мають дуже виражений знеболювальний ефект. І в основному вони отримують трамадол”, - каже заступник головного лікаря Київської міської клінічної лікарні №2 Людмила Дороніна.

Але отримати цю невелику допомогу у вигляді трамадолу безнадійно-хворим дуже важко. Хосписних ліжок на всіх не вистачає. На півмільйона смертельно-хворих в Україні працює 12 стаціонарних хосписів і 20 паліативних відділень при лікарнях.