Бостонські Теракти
(квітень, США)

15 квітня у Бостоні десятки тисяч людей з усього світу зібралися на грандіозне спортивне дійство — Бостонський марафон, один із найбільших на планеті. І у розпал забігу підряд прогриміли два потужні вибухи. Тоді жертвами терактів стали три людини і ще більше 260 отримали поранення. Медики і поліція припускають, що бомби могли бути начинені кульками із підшипниками.

У теракті звинуватили Джохара Царнаєва та його старшого брата Тамерлана, чиї фото оприлюднили через три дні після трагедії. Під час затримання останнього застрелили, а молодшого — Джохара — досі судять.


bostonglobe.com


Оборона Таксиму
(травень-грудень, Туреччина)

Мешканці Стамбулу 28 травня вийшли на мирний протест проти вирубки парку Ґезі на центральній площі Таксим. Громада розбила наметове містечко, яке згодом спробувала силою зруйнувати поліція. Тоді останні застосували сльозогінний газ, водомети і арештували 60 людей. Після такої жорстокості на вулиці вийшли десятки тисяч людей і не тільки у Стамбулі. Згодом регулярно тривали сутички протестувальників із поліцією.

Відомо, що ще з 2011 року внаслідок дій провладної партії справедливості та розвитку (ісламістського ухилу) зросли обмеження свободи слова, преси та інтернету, споживання алкоголю, права на вільні зібрання тощо.


Фото Мустафи Найєма


Розстріляні альпіністи
(червень, Пакистан)

23 червня до України долетіла страшна звістка із Пакистану, яка згодом підняла на ноги увесь світ: у базовому таборі альпіністів (провінція Гілгіт-Балтістан на території спірного регіону Кашмір) розстріляли міжнародну групу туристів, які піднімалися на гору Нанга-Парбат. Серед 10 загиблих – 3 українців.

Відповідальність за теракт взяла на себе терористична організація "Джундалла" - терористична організація, що базується у Пакистані, але бореться за права сунітів-мусульман в Ірані.


Фото: EPA/UPG


Врадіївський бунт
(червень, Україна)

У невеликому містечку Врадіївка, що на Миколаївщині, у ніч на 27 червня зґвалтували і жорстоко побили 29-річну місцеву мешканку Ірину Крашкову. Жінка близько 23:30 поверталася додому, коли її заштовхали у авто і відвезли за межі міста, де й познущалися. Крашкова вижила і з допомогою врадіївчан добралася до медиків. Трохи прийшовши до тями після побиття, вона назвала злочинців — працівників місцевого райвідділу Євгена Дрижака, Дмитра Поліщука та таксиста Сергія Рябіненка.

Правоохоронці намагалися приховати злочин, що викликало обурення місцевих мешканців. Люди влаштували бунт у місцечку: штурмували місцевий райвідділ із вимогою покарати злочинців. З такими вимогами люди дійшли із протестом до Києва. По всій Українні прокотилася хвиля акцій на захист Крашкової та проти насильства.

Згодом підозрюваних таки покарали: Дрижаку і Поліщуку — позбавлення волі на 15 років із конфіскацією всього майна, Рябіненку — 11 років із конфіскацією майна.


Фото: novosti-n.mk.ua


Єгипетський переворот
​(липень, Єгипет)

Після тривалих акцій протесту проти президента Єгипту Мухаммеда Мурсі, 3 липня міністр оборони країни Абдул Фатах Аль-Сісі оголосив про повалення президента (помістили під домашній арешт) і призупинення дії Конституції. В.о. президента призначили голову Конституційного суду Адлі Мансура.

Через 2 дні у Каїрі військові обстріляли демонстрантів-прихильників екс-президента. Після смерті 3 людей вийшли тисячі. У силовому протистоянні прихильників і противників Мурсі по всій країні загинули 46 людей. 8 липня поліція знову розігнала мітинг прихильників Мурсі. Фактично результатом подій стало встановлення військової диктатури у країні.


Фото: thenews.com.pk


Іспанський потяг-убивця
​(липень, Іспанія)

В іспанській Галісії (місто Сантьяго-де-Компостелла) 24 липня трапилася чи не наймасштабніша залізнична катастрофа Іспанії, у якій загинули 80 людей (за іншими даними — 78 людей) і 140 отримали поранення. Того дня, за 3-4 кілометри від місця призначення, 8 вагонів високошвидкісного потягу зійшли з рейок і перевернулися, після чого розпочалася пожежа.

У цей момент у вагонах перебували 222 людини і 4 члни екіпажу. Серед поранених — 5 американців і 1 британець.

Згодом було встановлено, що машиніст потягу із 30-річним стажем перевищив швидківсть у недозволеній ділянці (їхав не 80 кільметрів за годину, а 190). Це сказав сам водій, це підтверджує й інформація із бортового самописця.


Фото: indianexpress.com


Хімічна атака у Сирії
​(серпень, Сирія)

У ніч на 21 серпня у пригороді Дамаску — Гуті до мирних людей застосували хімічну зброю. За даними розслідування ООН, на населення випустили кілька ракет із боєголовками, що містили загалом близько 350 літрів зарину (отруйна речовина нервово-паралітичного типу).

Наразі немає достовірної інформації, хто саме здійснив атаку, опозиція звинувачує у цьому владу, зокрема, президента Башара Асада. Так само немає остаточних даних про загиблих. Опозиція каже про 1188 людей, серед яких – діти. У свою чергу, сирійська влада спростовує інформацію про таку кількість загиблих.


Фото: cnn.com


Убивство і погроми в Бірюльово
(жовтень, Росія)

Масові безлади і заворушення у московському районі Західне Бірюльово розпочалися після резонансного вбивства молодого хлопця Єгора Щербакова, у якому підозрюють мігранта-азербайджанця Орхана Зейналова. Щербакову завдали удару ножем у спину, він загинув на місці, а нападник втік.

Коли фото підозрюваного зявилося у соцмережах, близько 40 місцевих мешканців пришли до райвідділус поліції з вимогою негайнго розслідування вбивства, а також закриття овочевої бази у Бірюльово, де працюють іноземні робітники, та посилення міграційного законодавтва. Спершу протест мав мирний характер, та згодом ситуація вийшла з-під контролю і люди стали трощити район, що призвело до масових бійок і затримань. Поки що діяльність центру "Бірюза" таки призупинили. Через погроми деяких начальників поліції звільнили та змусили сплатити штрафи.


Фото: РИА-Новости


Вибухи у Волгограді
(жовтень, грудень, Росія)

Впродовж 3 місяців російський Волгоград сколихнули три теракти. Перший вибух прогримів у жовтні в рейсовому автобусі. Тоді вибуховий пристрій активувала терористка-смертниця. Внаслідок жовтневого теракту загинули вісім людей.

Наприкінці грудня (29 грудня) стався вибух на залізничному вокзалі Волгограду, який визнали терактом. Цей вибух забрав життя 18 людей. Проте на цьому біди не завершилися: через добу у тому ж місті знову підірвали автобус. Жертв було 14.


Фото: РИА-Новости


Тайфун Хайян — тихоокеанська трагедія
(листопад, Філіппіни, Лаос, В'єтнам, Китай)

Тропічний циклон — Тайфун Хайянь — назвали одним із найпотужніших за всю історію метеоспостережень: йому присвоїли 5-ту категорію за шкалою ураганів Саффіра-Сімпсона. Хайянь утворився 2 листопада на південний схід від Понпеї у Мікронезії. Він переміщувався Тихим океаном на захід й щоразу міцнішав.

Попри прийняті міри безпеки й евакуацію тисяч людей, тайфун увірвався на Філіппіни: стихія завдала величезних руйнувань і прибережним, і центральним районам. А більшість жертв, за даними влади, потонули або загинули під уламками зруйнованих будівель. Після Філіппін тайфун пішов на В'єтнам, Лаос і південь Китаю.

Наразі відомо про 10 тисяч жертв тайфуну (але філіппінський президент наполягає на необхідності уточнити кількість жертв), поранення отримали 27 тисяч людей, майже 2 тисячі зникли безвісти.


Фото: EPA/UPG


Свавілля міліції на Євромайдані
(листопад-січень, Україна)

Після відмови уряду від євроінтеграційного курсу країни 21 листопада, у центрі Києва зібралися тисячі мітингувальників (передовсім — студентів), які були обурені таким рішенням Кабінету міністрів. Люди вимагали від Президента Віктора Януковича усе ж підписати заплановану на 29 листопада Угоду про асоціацію України з ЄС на саміті у Вільнюсі. Того ж дня, коли стало зрозуміло про непідписання Угоди, бійці спецпідрозділу "Беркут" силою розігнали мирний мітинг студентів. Багато людей потрапили до лікарень із важкими травмами, інші знайшли прихисток у подвір'ї Михайлівської церкви, деяких вважали зниклими безвісти.

Такі дії міліції (влада їх пояснювала потребою встановити новорічну ялинку) викликали обурення мирних людей і українці почали з'їжджатися до Києва з різних куточків країни і наступного дня на мітинг вийши сотні тисяч людей. Тепер люди на Майдані Незалежності вимагали не тільки повернення до євроінтеграційного курсу країни, а й відставки Президента Віктора Януковича та уряду Миколи Азарова.

1 грудня відбулися сутички біля Адміністрації Президентів, які організували кілька провокаторів. Внаслідок протистоянь знову постраждали мирні люди, яких жорстоко побив "Беркут". Також було здійснено низку арештів мітингувальників, деяких не відпустили досі.

Вже у ніч на 10 грудня силовики та Внутрішні війська силою зруйнували дальні барикади в урядовому кварталі та біля Адміністрації Президента, а в ніч на 11 грудня спробували вчинити силовий розгін Майдану: зруйнували барикади, повалили намети, багато людей отримали поранення. Проте остаточно захопити Майдан не вдалося. Наступного дня люди посилили барикади і наразі не було нових спроб розгону Майдану.

Обидва розгони та події біля Адміністрації Президента, на яких постраждали десятки людей, серед яких близько півсотні журналістів, засудила світова спільнота.


Фото: svit24.net

Підготувала Ірина Вовк для Телеканалу новин "24"