Остання зв'язкова Шухевича відійшла у вічність о 14:20. Їй було 98 років.
Цікаво Жінки в лавах УПА: фото в національному вбранні, від якого перехоплює дух
Сьогодні о 14:20 за київським часом відійшла у вічність остання зв'язкова Романа Шухевича Дарка Гусяк, справжня мучениця і подвижниця. Прощай, подруго і товаришко спільної недолі і страждань! Вічна пам'ять. Ти сьогодні у місці, де немає ні сліз, ні хвороби, ні болю,
– написав Юрій Шухевич, син командувача УПА.
Він наголосив, що Гусяк належала до покоління нескорених, завдяки яким Україна стала незалежною і має нині, тих хто може захистити цю незалежність.
Поховають Дарію Гусяк на Личаківському кладовищі у Львові.
Що відомо про Дарію Гусяк
Жінка родом з Трускавця Львівської області. У 24 роки вона склала присягу ОУН, а невдовзі стала зв'язковою головного командира УПА. У 1950 році Гусяк заарештувала радянська влада. Навіть під катуванням Дарія не виказала місце перебування Шухевича. При тому, що через перегородку у камері чекісти били її маму.
За націоналістичну діяльність радянська влада позбавила Дарію 25 років життя. Зв'язкова Шухевича відбувала покарання в Верхньо-Уральську Челябінської області, а згодом у Володимирській в'язниці та концтаборі в Мордовії. Там жінка працювала на тяжких роботах. З в'язниці вона вийшла лише у 51-річному віці.
За співпрацю або "каяття" Дарія могла раніше вийти на волю, але так зраджувати власні переконання жінка не погодилася.
Основна мрія – Україна, але в тюрмі вона була недосяжна, бо там вже нічого не можна було для України зробити. Але потім на волі можна було зробити багато,
– розповідала Дарія The Ukrainians.
Дарія Гусяк на з'їзді ОУН у 1990-х роках / Фото з архіву "Локальної історії"
Після повернення до Львова Дарія очолювала Всеукраїнську лігу українських жінок. У віці 60 – 70 років на запрошення української діаспори часто літала в Канаду, США, Німеччину, Нідерланди, Велику Британію тощо. У 2008 році зв'язкову Шухевича відзначили орденом Княгині Ольги III ступеня.
В останні роки життя жінку доглядали монахині.