Нещодавно вийшов ексклюзивний матеріал про невідомі епізоди з деокупації "вишок Бойка". Бійці ГУР розповіли, як відбувалося звільнення чорноморської платформи "Таврида".
Дивіться також Перший Оскар в історії України: продюсерка "20 днів у Маріуполі" показала фото статуетки
Шторм, ворожі міни й літаки
Відомо, що операція з повернення вишок розпочалася ще влітку 2023 року. Її від початку до кінця розробляв спецпризначенець "Боб". За його словами, звільняти першою вирішили "Тавриду". Адже до неї було зручніше дістатися. Пряма дистанція до цієї вишки становила 110 – 120 кілометрів.
Вийшли на завдання спецпризначенці вночі на десантному катері класу "Акула". Море добряче штормило. До того ж воно було повне мін, яких побільшало тут після підриву Каховської ГЕС.
Під час першого рейду ГУРівцям вдалося дістатися непоміченими до "Тавриди". Утім, вони ніяк не могли пришвартуватися біля вишки через великі хвилі висотою у 2,5 метра. Не допоміг навіть і гумовий човен, який бійці про всяк випадок захопили із собою.
Інший учасник спецоперації з позивним "Сава" розповідає, що на вишку вдалося висадитися лише з третьої спроби.
Після висадки ГУРівці діяли дуже обережно, адже ніхто не знав, чи є росіяни на платформі.
Бійці розділилися на кілька груп. Одна мала працювати в трюмах, інша – на горі демонтувати ворожі засоби розвідки. Спочатку перевірили, чи не має особового складу противника. Потім виставили групу охорони людей, яка вела спостереження за ворожими літаками в небі. Вишка – гігантська, тому повний огляд провести за один рейд неможливо. ГУРівці зробили кілька таких вилазок.
Подарунок для ВПС України
Під час рейдів до "Тавриди" українці знайшли купу діжок для авіаційного палива. Це означало, що росіяни використовували вишки як логістичні пункти. Там ворожа авіація робила дозаправлення. Також бійці виявили кабінет, у якому був стіл з паперами, документами, російська форма, продукти харчування та інший мотлох.
Однак справжнім сюрпризом стала велика кількість ящиків. Треба було обережно їх перевіряти, адже вони могли бути заміновані "пастками". На щастя, росіяни не встигли їх замінувати. А всередині цих ящиків виявилися боєприпаси для авіації та авіаційні ракети – справжній подарунок для ВПС.
Спецпризначенці кажуть, що вивантажувати ці ракети доводилося вручну. А це справа зовсім не легка. Зокрема, бійці перетягли майже близько 2 тонн.
"Сушка" кружляла над "Тавридою"
Опісля цього рейду по платформах був нанесений ракетний удар. Росіяни нібито втекли, однак їхні радіолокаційні станції на вишках продовжили працювати для здійснення контролю за зоною Чорного моря. На "Тавриді" РЛС "бачила" територію радіусом у 50 кілометрів.
Наступні вилазки ГУРівці робили для того, аби демонтувати засоби радіолокаційної розвідки противника. Тут на допомогу "Бобу" прийшов його минулий досвід. Адже чоловік колись займався промисловим альпінізмом.
Одного разу під час демонтування РЛС за 500 метрів від вишки з'явилася російська "сушка". Спецпризначенці вже почали готуватися до найгіршого – їх зараз будуть бомбити. Утім, російський пілот не помітив ГУРівців. Він атакував острів Зміїний і повернувся на базу.
Плюси від повернення "вишок Бойка"
В інтерв'ю 24 Каналу військовий експерт Павло Нарожний пояснив, у чому полягає значення звільнення вишок. По-перше, це численні трофеї, серед яких РЛС, що її можна українцям використати для контролю в Чорному морі. По-друге, це величезна "заявка" на звільнення Криму. По-третє, у Росії буде менше газу. Як наслідок – менше можливостей постачати енергоносії на територію окупованого Криму.