Про це заявив народний депутат, член фракції Блоку Петра Порошенка, полковник Юлій Мамчур.

За його словами, якщо військовослужбовців знову змусять замість бойової підготовки працювати на кухні, це позначиться на підготовці збройних сил.

"Будь-який наряд — це відволікання особового складу від виконання завдань з бойової підготовки. Тобто, будь-який наряд, і ти випадаєш із загального курсу навчання, коли будеш мити посуд, готувати, накривати. Так ми повертаємося до того, що у нас було при Радянському Союзі", — зазначив Мамчур.

Парламентарій підкреслив, що Україна декларує європейський вектор руху, і його ж потрібно застосувати і до армії.

"Повертати радянську систему, коли військовослужбовці готують їжу, це, звичайно ж, крок назад. Ми визначили вектор руху в Європу, і у цій ситуації нічого винаходити велосипед. Досить просто подивитися, як організовано харчування в країнах НАТО, і взяти у них позитив", — додав депутат.

За словами Мамчура, ключова проблема існуючої системи харчування полягають у небажанні Міноборони укладати довгострокові контракти на забезпечення військовослужбовців продуктами харчування, що унеможливлює інвестиції в модернізацію і переобладнання в армійських їдальнях.

"Потрібно визначити для цих компаній, які займаються організацією харчування для військовослужбовців, якісь загальні правила гри на певний тривалий термін. Я знаю, що Міністерство оборони зараз укладає договори на місяць-півтора. Це ні в які ворота не лізе. Жодна компанія не може вкласти фінансові кошти в розвиток, в ремонт і заміну того ж обладнання, їдалень, якщо їй продовжують контракт на півтора місяці. Треба укладати на рік і більше, щоб компанія могла спланувати свою роботу. А поки ці конкретні правила не визначені Міністерством оборони, виходить така не дуже гарна система. Вона постійно працює в стресових умовах", — підкреслив депутат.

При цьому він уточнив, що необхідність доставки їжі на передову під час військових дій не є аргументом для повернення колишньої системи годування солдатів. Адже проблема вирішується за рахунок готових продуктових пайків, які поставляються підприємствами, відповідальними за харчування військових.

"Є місця, де неможливо організувати нормальне харчування. Це ті ж блокпости, та ж передова. Підрозділи, які там перебувають, випадають із загального питання організації харчування. Там військові самі можуть собі готувати їжу, або їм там видають пайки. В основних підрозділах, місцях постійної дислокації треба зберегти цю систему, просто трішки її трансформувати", — підкреслив Мамчур.

Як повідомлялося, на базі військових частин в Академії сухопутних військ у Львові та Одеській берегової бази ВМС проводиться експеримент, який передбачає відмову ЗСУ від передачі організації харчування військовослужбовців на аутсорсинг. Замість цього, закупівлею і приготуванням їжі будуть займатися безпосередньо начальники військових частин. На думку експертів, військовослужбовців, волонтерів, відмова від стандартів НАТО і повернення до колишньої, ще радянської системи призведе до цілої низки негативних наслідків. Буде втрачений централізований контроль за якістю приготування і змістом їжі, з'явиться широкий простір для корупції, а державі доведеться виділити додатково кілька мільярдів гривень для закупівлі обладнання для їдалень.