Відтак, вдалося створити багато якісної техніки. Зокрема дронів, що за цей період стали просто незамінними. Про БпЛА українського виробництва розповідає 24 Канал за підтримки компанії Cosmolot у спецпроєкті Brave Inventors.

Читайте також Рятує вдвічі більше життів: як Evac Kit допомагає парамедикам

У випуску співзасновник ГО "Єдиний Центр Розвитку України" Арсен Гаврилець поділився історією створення FPV-дрона "Чайка". Чому саме така назва, у чому важливість подібних FPV-дронів, яка його ціна та на що здатна ця модель – далі в матеріалі.

Особливості FPV-дрона "Чайка": дивіться відео

Як прийшла ідея почати виготовляти дрони

Як розповів Арсен Гаврилець, після 24 лютого 2022 року він твердо вирішив допомагати своїй країні у цей нелегкий період. Відтак, за першої ж нагоди став членом Добровольчого формування територіальної громади, а згодом – почав активно займатися волонтерством.

Якось представники ЗСУ попросили Арсена допомогти скоординувати створення підрозділу з виготовлення БпЛА. Тоді він і почав збирати команду однодумців.

На щастя, багато друзів розробника і навіть брат – IT-спеціалісти. Тому про FPV знають не з чуток.

Потім до нас приєднався ще один військовий, який був після операції. Звісно, що такі люди хочуть брати активну участь, а в нього вже була своя FPV, яку вони використовували при захисті Київської області,
– додає Арсен Гаврилець.

Разом команда створила перші пробні екземпляри дронів. А реалізовувати їх почали вже у травні. До того часу винахідники займалися вдосконаленням моделі: тестували її, шукали щось нове.

Як команда розробників почала виготовляти дрони Як команда розробників почала виготовляти дрони / Скриншот із відео

Як діляться у "Єдиному Центрі Розвитку України", при розробці дрона спочатку поставили не той акцент – на те, щоб виділятися. Однак швидко зрозуміли, що ринку потрібен якомога простіший, зручний продукт.

Ми допомогли військовим створити свій підрозділ і зрозуміли, що потреби армії величезні. Я зібрав однодумців – нас шість співзасновників і ми почали навколо створювати команду,
– пояснює засновник ГО.

Станом на зараз, додає Гаврилець, громадська організація "Єдиний Центр Розвитку України" складається з 22 членів команди.

Чому саме "Чайка"

Спершу варто розповісти, як виникла назва Ukrainian Crazy Animals. Як зазначає представник ГО, щоб не повторювати за вже наявними організаціями, довелося підключити креатив.

Засновники хотіли, щоб назва серії була зрозумілою іноземцям, адже так залучати донати з зовнішнього ринку буде простіше. У той період, як зазначає Арсен Гаврилець, в інформаційному просторі почала часто з’являтися інформація про те, що тварини допомагають ЗСУ "виганяти" росіян з території України. Так виникла серія Ukrainian Crazy Animals.

Що цікавіше, техніку цієї серії стали називати як види, які більше не існують в межах сучасної держави. До прикладу, дрон "Чайка" назвали так на честь зниклого виду "чайка степова", представники якого колись жили на території України.

Український дрон Український дрон "Чайка" / Фото з платформи Brave Inventors

На що здатен цей БпЛА

Представник ГО пояснює, що технічні характеристики дрона можуть змінювати під актуальні потреби ЗСУ чи ГУР. Крім того, додатково можуть виготовити запасні частини, інструменти, акумулятори чи інше необхідне для цього БпЛА приладдя.

Зазвичай 7 – 8-дюймовий дрон може переносити корисну вагу до 1,3 кілограма. З цим вантажем він здатен перебувати у повітрі близько 8 хвилин. Крейсерська швидкість при цьому – 1 кілометр за 1 хвилину.

Такий дрон зазвичай використовують на невеликій відстаніТакий дрон зазвичай використовують на невеликій відстані / Скриншот з відео

"Чайку" використовують на коротких дистанціях, але можна зменшити вагу вантажу, збільшити акумулятор і додати йому дальності, щоб дрон міг досягати далі. У комплект до безпілотника також входять:

  • пульт дистанційного керування;
  • антена для пульта керування;
  • VR-окуляри.

Яка вартість "Чайки" та хто найчастіше купує цей дрон

Звісно, щоб громадська організація могла повноцінно функціонувати, вона має отримувати прибуток. Як зауважує Арсен Гаврилець, усі процеси ГО відбуваються за аналогією ТОВ.

Є відмінність – будь-який бізнес бере гроші власників і далі це переходить в якийсь дохід, і тоді воно йде в оборотні кошти. У нашому випадку трошки не так. Бо ми за ті кошти, які залучаємо, виготовляємо вироби й передаємо їх військовим безкоштовно,
– пояснює засновник організації.

Він додає, що його команді вдалося залучити декілька моделей ведення бізнесу. Перша – співпраця з благодійними фондами.

"Найпростіша схема роботи – це коли ми з ними підписуємо меморандуми про співпрацю і тоді вони вже хтось 50 в місяць, хтось – 100 в місяць (дронів – 24 Канал) замовляє", – стверджує Гаврилець.

Друга – коли представники ЗСУ безпосередньо звертаються до розробників. У такому випадку команда відкриває збір і за виручені кошти реалізує дрон.

До слова, вартість однієї "Чайки" – від 16 800 гривень. Ціна залежить від багатьох факторів. Наприклад, є випадки, коли дрон потрібен терміново. Тоді виробники не можуть чекати на комплектуючі з-за кордону і змушені закуповувати їх в українського посередника за вищою ціною.

"Чайка" коштує від 16 800 гривень / Фото з платформи Brave Inventors

Більше інвестицій – більше дронів

Арсен Гаврилець наголошує, що його команда прагне не просто виробляти дрони, але й локалізувати виробництво комплектуючих в Україні. Саме через це він часто відвідує тематичні техновиставки – щоб зав’язати знайомства з виробниками, які можуть почати виготовляти те, що потрібно для FPV-дронів.

Так співзасновник "Єдиного Центру Розвитку України" познайомився з представником Brave Inventors і невдовзі "Чайка" з’явилася на платформі українських винаходів.

Для нас будь-яка можливість залучити більше інвестицій – це можливість робити більше дронів. Відповідно, передавати їх більше на фронт,
– констатує Гаврилець.

Безпека операторів дронів – пріоритет розробників

Розробники "Чайки" зауважують, що зараз у них в пріоритеті – безпека операторів дронів. Зокрема виносні антени, можливість максимально далеко стояти від місця, звідки буде йти сигнал.

Наприклад, якщо говорити про пеленгування, то окуляри й пульт, які приймають частоти від дрона, можна легко виявити. Відповідно, завдання розробників – зробити так, щоб сигнал передавався на додаткове обладнання, яке виноситься десь на 15 – 50 метрів далі.

Дрони – незамінна річ у сучасних реаліях. Особливо, коли мовиться про FPV. Ця техніка – рятує життя, тому постійно потрібна у великій кількості. А "Чайка" – цінне доповнення до наявних в Україні FPV-безпілотників.

Чим більше донатів – тим більше Чим більше донатів – тим більше "Чайок" / Скриншот з відео