Але поки поточний стан речей продовжує перебувати на перехідному етапі – лишається просто робити висновки із кожної чергової драми, яка займає ключове місце в інформаційному просторі.
От справа Миколи Мартиненка – не просто красивий і яскравий кейс із набору антикорупційного бюро, а і справжня скарбниця життєвої мудрості. І на прикладі цієї історії можна побачити більшість тих порад, які дають на різних курсах із гармонійного розвитку особистості та досягнення успіху вже розвинутими індивідами, і усвідомити, що вони таки працюють.
Не приховуй почуття власної гідності
Справжні чоловіки не страждають, не прикидаються хворими, не загортають себе дрантям зелених пледів, немічно падаючи у інвалідний візок. Вони поводяться гідно завжди і скрізь. Як сказав головний альфа-самець нашого медіа-простору Ілля Ківа, коли справжній чоловік "заходить до кімнати – всі інші прижимають вуха". Навіть якщо ця кімната – зала суду і справжній чоловік є у ролі обвинувачуваного. Зрештою, така тактика дає відповідний результат. Наприклад, якщо ти гідно поводишся, за твоє вільне життя навіть не проситимуть волі. Повірять на слово тобі і твоїм друзям. Звідси – наступне правило:
Цінуй дружбу
"Не секрет, что друзья не растут в огороде, даже если их там закопать". Справжню дружбу потрібно цінувати. У друзів потрібно інвестувати – гроші, сили, увагу, час. Друзів не потрібно закопувати – не лише буквально на городах, а і у більш метафоричних значеннях цього слова. Їх потрібно підтримувати. Тоді вони, відповідно, щиро та віддано підтримають тебе у скрутні миті твого життя.
Не бійся змін
У цьому світі ніщо не буває статичним назавжди. Зміни – двигун життя. Тому їх потрібно прагнути. У будь-якій незрозумілій ситуації, наприклад, варто підтримувати Майдан. Це дає і простір для власного розвитку, і позитивно впливає на коло потрібних знайомств. А друзі, як ми пам’ятаємо, чи не єдине, що може стати у нашому буремному та мінливому світі запорукою стабільності.
Вузька спеціалізація важлива, але не занадто
Досконале знання однієї конкретної галузі дозволяє стати у ній професіоналом. Але вузька спеціалізація не є гарантованою запорукою успіху. Аби вибитись на верхівку всіх можливих ланцюгів, включаючи харчовий, потрібно мати ще певний хист. Якщо ти просто все життя спеціалізуєшся на паливно-енергетичному комплексі, це ще не означає, що ти, наприклад, зможеш очолити профільний комітет у парламенті. Якщо ж ти до того маєш навички виживання в українській політиці і досвід ведення бізнесу, орієнтуєшся у розподілі фінансових потоків та володієш певними організаторськими здібностями – перспективи успішного урядово-кар’єрного зростання стають значно кращими. Але і це ще не все.
Потрібно пахати
Не можна просто активно лежати у напрямку власного успіху. Потрібно пахати. Не можна стати головою парламентського комітету і розслабитись. Потрібно розвивати бізнес, будувати політичну кар’єру, балотуватися в парламент, створювати аналітичні центри, підтримувати друзів, творчо підходити до розвитку власної справи, вигадувати різні цікаві схеми і уважно стежити за зміною трендів. Лише наполеглива і важка праця може допомогти досягти стабільності.
Спочатку ти пашеш на стабільність, потім вона паше на тебе
А коли стабільності вже досягнуто – вона стає фундаментом успіху. Коли ти стабільно лишаєшся не лише одним з творців політичної системи, а і постійним її підтримувачем – жодні зазіхання на твою особистість, жодні інсинуації з боку якихось антикорупційних органів не можуть тобі зашкодити. Тому що це може порушити стабільність. Відтак, тебе захищатимуть. У тому числі – і друзі, у котрих, як ми пам’ятаємо, ти вже достатньо інвестував.
Прагни більшого
Підсумок усього вищесказаного – амбіції не можна приглушувати, вони завжди стимулюють розвиток. Прагни до нових посад, нового прибутку, масштабних планів. Не озирайся на тих, хто намагається стримати твій розвиток, навіть якщо вони працюють у федеральній прокуратурі Швейцарії чи прокуратурі Чеської республіки. Масштаб завжди справляє враження.