Підполковнику Миколі Бедрію та черговому частини Василю Вдовиченку "світить" від 2 до 5 років позбавлення волі за службову недбалість.

Василь Вдовиченко заступив на вахту в ніч з 8 до 9 серпня і не помітив сигналу, який попереджав про зняття браслету стеження заарештованим Мельником.

На думку обвинувачення в особі обласної прокуратури, правоохоронець проходив відповідну підготовку по роботі з приладом.

Організували два заняття на рівні головного управління МВС України в Київській області і одне заняття у райвідділу міліції. В разі належної підготовки вони могли б нормально володіти тими навичками, які необхідно для користування системою.

По-перше, в нас не було пристрою, за яким з ним зв’язувались. По-друге, я не знав, за яким номером дзвонити Мельнику, в нас також не було. Пізніше я дізнався, що це номер, який був вказаний в самій електронній системі, - каже старший інспектор чергової частини Києво-Святошинського райвідділу міліції Руслан Паламарчук.

Правоохоронці не тямлять, як працює нова техніка

Але з двохсот осіб, до яких з початку року згідно з новим КПК застосували електронні засоби контролю, Мельник єдиний, кому вдалося віртуозно зняти браслет і втекти.

Відповідно до нового КПК, для роботи з електронними засобами контролю в чергових частинах мали з`явитися три спеціальні посади.

Втім, з метою економії в частинах перерозподіляли нові обов'язки між черговими.

Він досить завантажений. Оскільки на нього покладаються ще видача та прийом зброї, прийом звернень громадян, реагування на телефони, забезпечення комунікаційності як між підрозділами внутрішніми, так зовнішніми заявами громадян, - розповів адвокат Василя Вдовиченка Олександр Верголяс.

Сьогодні з електронними браслетами 127 осіб

Сьогодні браслети стеження в Україні носять 127 осіб, яким суди винесли вирок - домашній арешт. Сергій Бондар носить таку прикрасу з 25 жовтня. Помічника нардепа від ВО "Свобода" Юрія Іллєнка звинуватили у поваленні пам'ятника Леніну у Полтавській області. На час розгляду справи 20-ти річний звинувачений перебуває під домашнім арештом у Київській області.

Браслет в постійному режимі має подавати радіосигнал на трекер, який тримає зв`язок з правоохоронцями. Трекер потрібно заряджати тричі на день, в іншому випадку у міліцейському відділку втратять сигнал з підсудним.

Перебувати під домашнім арештом Сергій має з 8 вечора до 6 ранку. А в інший час з несправним браслетом, сигнали якого не бачать правоохоронці, підсудний гуляє, де захоче.

Мене мали би відстежувати. Але знову таки всі ці питання впираються в те, що цей пристрій абсолютно не коректно працює. І він не подає правдивих сигналів про місце мого перебування. Тож я навіть не хвилююсь про те, де він фіксує мої перебування, де не фіксує, - каже Бондар.

Україна не готова до застосування електронних засобів контролю

Заступник голови комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Геннадій Москаль вів депутатське розслідування щодо застосування електронних засобів контролю з моменту ухвалення нового КПК.

За рік встиг назбирати цілу теку документів.

Я подав законопроект відмінити цю міру, бо Україна до неї не готова. Перше - нема коштів, друге - нема сертифікацій, нема персоналу, який би міг, і нема достатньо технічних умов, - розповів комітет ВР з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Геннадій Москаль.

Браслети обійшлися у 20 мільйонів гривень

Купівля понад півтисячі електронних засобів контролю обійшлась Україні у майже 20 мільйонів гривень. Тендер на постачання приладів, які виявились несправними, виграла компанія Benish GPS Ukraine.

На сайті компанії зазначається, що за декілька років Benish GPS Ukraine виграла декілька тендерів по впровадженню проектів для Митної служби, Укрзалізниці, Укрпошти, Мінекології, МВС та Міністерства доходів і зборів. Директором та засновником компанії є Хаим Беніш.

За версією слідства СБУ, у 2005-ому році Пукачу вдалося перебратися за кордон в Ізраїль через територію Грузії, нібито з допомогою ізраїльського підприємця грузинського походження Хаіма Беніша, президента Benish GPS ... За даними слідчих, Беніш, який торгував супутниковими системами безпеки, завжди тісно контактував з високопосадовцями українських правоохоронних служб", - журнал "Фокус".

Тим часом, за даними Генеральної прокуратури, Петро Мельник перебуває у Каліфорнії.

Вітчизняні правоохоронці просять західних колег посприяти в затриманні ректора-хабарника. За даними адвоката утікача Олексія Назаренка, прокуратурі відома адреса його перебування.