Кажуть, прикриваючись підготовкою до зустрічі іноземних туристів, влада взялась за так зване впорядкування міської фауни. За їхніми словами, щотижня десятки тварин знищують у негуманний спосіб.

"Цю проблему в Польщі вирішують не комунальні підприємства, як у нас. Там місто підписує угоди з громадськими організаціями на виконання даних робіт - по відлову тварин, утриманню, по утриманню притулків, по стерилізації. Виділяються кошти, а потім йде перевірка і є результат. Тут же - це як вода в пісок", - каже президент міжнародного товариства захисту тварин "SOS" Тамара Тарнавська.

Долучаються до проблеми і вітчизняні політики. Кажуть - подібні проблеми суттєво псують імідж України.

"Це питання не просто проблема тварин, це питання - проблема людей. Це є проблема гуманітарна. Проблема великого політичного гуманітарного значення. Україну не сприймають у світі. Вони просто нас не розуміють, для них ми дикуни", - каже перший Президент України Леонід Кравчук.

Столична ж влада - усі звинувачення відкидає. Щоправда, письмово. Кажуть - з 2007 року працюють за "Програмою регулювання чисельності тварин гуманними методами".

"...З метою підготовки Києва до проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 з футболу КМДА внесені на розгляд Кабміну "Пропозиції щодо вирішення проблем, пов’язаних з домашніми та безпритульними тваринами на території населених пунктів України"... Пропозиції були розглянуті Державним комітетом ветеринарної Медицини і Міністерством охорони навколишнього природного середовища України. За результатами - будуть розроблені відповідні висновки щодо запровадження стратегії в масштабах України." Тарас Смурний, Директор КП "Притулок для тварин" КМДА.

У "Центрі ідентифікації тварин" кажуть, за останні роки виловлено та простерилізовано лише 30% тварин. Замкнене коло і з імовірними випадками отруєння - лабораторії, часто не мають необхідних маркерів, аби їх зафіксувати, а міліція без них не може відкривати справу за фактом правопорушення.

"Якщо ми будемо продовжувати працювати такими методами - стерилізація-відлов-повернення на місце, ареал перебування - то за рік це зробити неможливо. Така система ефективно працює 5-8 років. Існує варіант виловити всіх тварин і переселити в притулок. За рік це можливо зробити, але чи можливо за рік побудувати притулки. Ну, буває, у нас будинки будуються за 2 місяці, може і з притулки можна побудувати. Але це питання точно не до нас, це питання великих грошей", - каже прес-секретар КП "Центр ідентифікації тварин" Наталя Маціпура.

Недоопрацьованою систему називають і у інших українських містах. Так, у Харкові комплексно регулюють чисельність тварин. Кажуть, так роблять в усьому світі. За цією схемою тварина не повертається з притулку на вулицю. За певний час їй або знаходять нових власників, або ж застосовують евтаназію.

Практикують цей метод і у сусідній Полтаві. У місцевому комунальному підприємстві кажуть - про жорстокі методи чули, втім самі їх не застосовують.

"Знову ж таки, це на рівні чуток, я не проводив це. Але раніше ж відстріл проводився по всій Україні у великій кількості. Є пропозиція робити відлов, стерилізацію і відпускати тварин в середовище, але це неефективно. Світова практика показує - тільки безповоротній відлов з середовища", - каже начальник пункту перетримки безпритульних тварин (Полтава) Микола Костенко.

"Собак годуємо по графіку. Великих собак годуємо з ранку і ввечері. Кашею з м’ясом, ковбасою, салом. Маленьких щенят годуємо кашею молочною, як ви бачили, рівно через 3 години. Тобто, все по раціону", - каже доглядач за собаками Валентина Коба.

Поки ж питання безпритульних тварин в Україні відкрите, за межами країни охоронці тварин розгортають рух "Stop Ukraine". Активісти природоохоронних організацій обіцяють виступити із закликом бойкотувати українську частину чемпіонату, якщо проблему не вирішать в цивілізований спосіб. Подейкують, до руху вже приєдналися Джордж Клуні, Джейн Фонда, брати Шумахери та Девід Бекхем.