Про кримськотатарський прапор і його значимість для українців

26 червня 2017, 22:08
Читать новость на русском

Він теж жовто-блакитний. І на ньому є тризуб, який називають "тамга". 26 червня – день кримськотатарського прапора. За останніх чотири роки він став для українців символом супротиву окупаційній владі Криму. Та уже вкотре організовує показові заходи, демонструючи лояльність до кримських татар. Проте її справжню ціну вони знають.

26 лютого 2014 року. Під стінами Верховної Ради Криму сотні жовто-блакитних прапорів. Проте – українські поодинокі. В основному в руках протестувальників – блакитні з жовтою тамгою. Це на захист суверенітету України вийшли зі своїми прапорами татари. Саме вони вступили в сутичку з прихильниками "Русского міра". І опинились в СІЗО.

Читайте також: Експерт розповів, як Росія суттєво наростила військову силу в окупованому Криму

Майдан. З перших його днів кримськотатарський жовто-блакитний також поряд з українським. Гасла тих, хто їх тримає і після анексії Криму – не змінились.

Цьогоріч усі посольства в Україні провели флешмоб – поряд з національним підняли і кримськотатарський прапор.

В той час в окупованому Криму загарбники теж вирішили влаштувати автопробіг з нагоди дня прапора. Щоб продемонструвати – утисків татарського населення немає.

Це показуха, впевнений представник Меджлісу Різа Шевкієв. Він залишив Крим два з половиною роки тому. Бо його почали переслідувати за прапор. Український.

"Вони його знімали, але я продовжував його вивішувати. Згодом вони почали готувати кримінальну справу проти мене", – розповів Різа Шевкієв.

Читайте також: Не раніше, ніж за 10 років: експерт озвучив невтішні прогнози щодо повернення Криму

Блакитний колір татарського прапора має теж саме значення що і в українському, і пов’язана не з небом і свободою. Про це розповідає історик Гульнара Абдулаєва. А от тлумачень татарського тризуба – династичного знаку Гіреїв – є кілька. Найпопулярніша – що це ваги, рівність, справедливість.

Перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джепарова не була на півострові вже півтора роки. І не знає чи в'їздна. Впевнена, аби свого часу Україна надала Криму статус не територіальної, а національної автономії – анексії не було б.

Ставились до національної меншини як до потенційних сепаратистів, що в нас є спільність з турками. Бо в нас єдина мова, і релігія. Але історія показує, що коли українські татари і українці об'єднуються – вони перемагають. І в першу чергу Москву,
– розповіла Еміне Джепарова.

Читайте також: Ми аж тепер зрозуміли, що втратили, – кримчанка чекає повернення півострова до України

Нині робоча група розробляє відповідні зміни до Конституції. І якщо Україна надасть Криму статус національної автономії, впевнена Еміне Джепарова, вона зможе поїхати додому швидше, адже шанси повернути півострів зростуть.