За час роботи дев'ятого скликання з 2 тисяч поданих обранцями законопроєктів у 257 експерти виявили моменти, тісно пов'язані з корупцією. Основним критерієм цього антирейтингу стала кількість так званих корупційних законопроєктів.

Читайте також Бійка Киви й Тищенка, "Ганьба" Вірастюку, масаж "слуг народу": останні зашквари депутатів у Раді

Найбільше корупційних законопроєктів реєструє "Слуга народу"

Загалом найбільше законопроєктів реєструє монобільшість "Слуга народу". Втім найбільша кількість поданих корупційних проєктів закону надійшла від депутатської групи "Довіра".

Наздоганяє її ще одна група – "За майбутнє". Водночас найменший відсоток корупційних ризиків виявили у проєктах партій "Голос" та "ЄС".

"Корупція в законах – одна з найбільш небезпечних форм корупції, тому що з нею найважче боротися. Це коли схема, оборудка закладена в документі, який називається "закон України". Фактично мовиться про легалізацію, про оборону від усіх корупційних розслідувань", – пояснив ексголова Комітету з питань запобігання і протидії корупції Єгор Соболєв.

автори корупційних законопроєктів депутати рада
Автори законопроєктів з корупційними ризиками / Інфографіка "Інститут законодавчих ідей"

Антирейтинг визначали за 4 факторами

Корупційним ризиком називають ситуацію, коли окрема норма законопроєкту сама по собі чи в сукупності з іншими нормами створює ризики скоєння корупційних правопорушень. Оцінювали їх за 4 факторами:

  • неправильне визначення в тексті посадовців, які наділені повноваженнями;
  • недоліки, закладені в публічні процедури, які натякають на бажання посадовців обійти систему публічних закупівель;
  • ризики у сфері внутрішньої роботи – коли чиновники можуть призначатись без конкурсів;
  • юридичні ризики – коли одна норма суперечить іншій.

За словами аналітика "Інституту законодавчих ідей" Тараса Рябченка, найбільше законопроєктів з корупційними ризиками стосуються 5 сфер: промислово-економічної, податково-бюджетної, правової, правоохоронної та антикорупційної.

Антикорупційну експертизу здійснюють НАЗК, комітет ВР з питань антикорупційної політики та "Інститут законодавчих ідей". Наявність хоча б одного негативного висновку від будь-якого з цих суб'єктів автоматично призводить до того, що законопроєкт визнається корупційним, а всі автори-нардепи потрапляють в рейтинг,
– пояснив він.

Експерти склали і так званий рейтинг "відмінників". До нього увійшли 22 народні обранці з різних фракцій – з усіх 424 депутатів дев'ятого скликання. Після парламентських канікул таку оцінку обіцяють робити двічі на місяць.

депутати, які не подали корупційні законопроєкти
Депутати, які не подавали корупційні законопроєкти / Інфографіка "Інститут законодавчих ідей"