Симпатичний робот на ім'я Каспар вміє посміхатися, розмовляти, може потиснути руку - все, аби розважити цілий клас дітлахів. Але у нього інше завдання: науковці вірять, що цей андроїд допоможе у лікуванні аутизму.

Як відомо, ця недуга викликає проблеми з комунікацією - зоровою і тактильною. Винахідники механічного "лікаря" переконані, що він допоможе дітям-аутистам краще контактувати з оточенням. Причини такої впевненості - прості. По-перше, дітям спілкуватися з роботом цікавіше, аніж з дорослими. По-друге, вони почуваються вільніше, адже Каспар все-таки не людина, а щось на кшталт домашньої тваринки, яка вміє розмовляти.

"Робот дуже передбачуваний. Натискаєш на кнопку і він виконує запрограмовану дію знову і знову. Ніяких несподіванок. Завдяки цьому діти почуваються безпечно, їм подобається гратися. При чому лікування можна починати з простіших вправ і поступово переходити до складніших", - каже науковець Університету графства Хартфордшир Бен Робінс.

Голова та шия андроїда мають 8 ступенів свободи, руки і ноги - 6. Замість очей - камери. А ще робот може імітувати деякі емоції - радість, смуток, демонструвати незадоволення. Корпус Каспара вкритий приємною на дотик шкірою з тактильними датчиками, які дозволяють йому відчувати дотики.

Чотирирічна Іден - одна з пацієнток. За допомогою робота вона вчиться емоціям та фізичному контакту. Раніше дівчинка боялася, коли її тримали за руку чи намагалися обняти. Після кількох місяців "роботерапії" справи пішли на краще.

"Іден тепер має значно щасливіший вигляд. Вона ласкавіша зі своїми друзями і нещодавно навіть почала їх обнімати", - каже мати пацієнтки Клер Савченко.

Загалом для лікування у "лікаря" Каспара відібрали 20 дітей з аутизмом віком 4-8 років. Сеанси, під час яких пацієнти граються з роботом, тривають по 10 хв. Наразі таке лікування - експериментальне, втім попередні результати вже показали високу ефективність. Щоправда, спеціалісти визнають - робот не замінить психотерапевтів, а лише стане їхнім помічником.