Про це 24 Каналу розповів професор Інституту радіоекології Університету Фукусіма, Японія Марк Железняк. Він додав, що українці, як і більшість європейців переконані, що будь-яка доза радіації смертельна. Тож підрив на Запорізькій атомній електростанції можна вважати психологічною зброєю.
Читайте також Феєричний абсурд: Кива шокував безглуздою заявою про ЗАЕС
Найбільше лякає населення
Фахівці з ядерної енергетики проводять розрахунки наслідків аварії за спеціальною системою, розробленою після аварії на Чорнобильській АЕС. Існує два чинники, за якими розраховують наслідки аварії:
- джерело – що буде викинуто;
- треба мати хороші розрахунки погоди, адже радіація розноситься вітром, а випадає дощем.
З початку окупації ЗАЕС вчені почали робити розрахунки в центрах аварійного реагування в Україні за системою "РОДОС", також приєдналися німецькі та японські фахівці.
Ситуація, яка була тоді й зараз, дуже відрізняється,
– сказав Железняк.
До вересня реактори станції працювали й виробляли електроенергію. З ядерного палива виникав повний спектр радіонуклідів, зокрема йод, який найбільше лякає населення. У вересні 2022 року вимкнули всі реактори. Крім того, нещодавно з'явилася інформація, що зараз в паливі шести вимкнених реакторів немає реактивного йоду.
Наразі п'ять реакторів перебувають у стані холодного зупину, однак 5 реактор досі – у стані гарячого зупину. Там підтримується зовнішня подача електроенергії, рівень температури становить 250 градусів.
"Холодні реактори важко перевезти у робочий режим – для цього потрібний час, а той, який у стані гарячого зупину, легко. Існує малоймовірний сценарій, що окупанти спочатку можуть включити один реактор, а після цього буде порушена система охолодження", – зазначив професор японського університету.
Які чинники враховують під час розрахунків наслідків аварії на атомній електростанції: дивіться відео
Росіяни готують теракт на Запорізькій АЕС: останні новини
- Аналітики американського Інституту вивчення війни прогнозують, що Росія навряд чи спричинить радіаційний інцидент на ЗАЕС, оскільки Кремль не зможе контролювати наслідки інциденту, що погіршить здатність Росії діяти та керувати на окупованому півдні України.
- 1 липня російські загарбники імітували проведення підготовчих дій на випадок катастрофи на ЗАЕС. Зокрема, перевіряли систему оповіщення, чого не було за весь період окупації.
- Близько сотні працівників “Росатома” та частина колаборантів покинули територію ЗАЕС й виїхали з Енергодара. Водночас 5 – 6 тисяч працівників ЗАЕС стали заручниками російських терористів.