Про це повідомляє 24 Канал з посиланням на масштабне розслідування "Схем". Журналісти проаналізували серійні номери літаків у розшуканій в архіві угоді тих часів та дані з міжнародних авіареєстрів. Також номери літаків вдалося співставити з номерами бомбардувальників, що зараз – за даними української розвідки – використовуються ворожою армією.

Читайте також У Росії кажуть, що їхній армії передали нову партію винищувачів Су-57 і Су-35С

Що відомо про угоду між Україною та Росією щодо літаків

У 1999 році Україна передала Росії літаки, ракети та обладнання за 275 мільйонів доларів для списання газових боргів.

В рамках угоди Росія отримала:

  • 11 бомбардувальників;
  • 575 крилатих ракет Х-55;
  • 12 турбогвинтових двигунів з нульовим нальотом;
  • запасні частини для бомбардувальників;
  • наземне і радіоелектронне обладнання.

Відомо, що цей документ підписали тодішні прем'єр-міністри України Валерій Пустовойтенко та Владімір Путін. За даними журналістів, передача літаків та ракет відбулась без погодження Верховної Ради.

Важливо! Вартість озброєння була заниженою у десять разів. Про це йдеться у висновках Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради для проведення розслідування відомостей щодо фактів розкрадання в Збройних Силах України та підриву обороноздатності держави у період з 2004 по 2017 роки.

Передачу бомбардувальників Росії журналістам прокоментував тодішній президент України Леонід Кучма.

Я переконаний, що у 1999 році передача Росії бомбардувальників та ракет була технічно та економічно вигідною та не несла реалістичних загроз. Звичайно, вже під кінець своєї другої каденції, коли (особливо після конфлікту навколо Тузли) вже було можна розрізнити реваншистську сутність нової російської влади, я не передав би Росії навіть набагато менш руйнівних засобів. Та історія не має умовного способу,
– пояснив він.

За словами Кучми, навіть якби стратегічні бомбардувальники залишилися на озброєнні України, це не значно б допомогло під час війни.

Росія має засоби ППО, здатні протистояти ракетам класу Х-55, у той час, як величезні за розміром та відносно низькошвидкісні бомбардувальники ще у перші дні війни стали б легкою здобиччю російських засобів ураження як у повітрі, так і на аеродромах,
– сказав експрезидент.

Журналісти "Схем" ідентифікували десять українських стратегічних літаків, які наша країна передала до Росії. Йдеться про Ту-160, яким в Росії надали інші назви: "Микола Кузнецов", "Василь Сенько", "Олександр Новиков", "Володимир Судець", "Олексій Плохов", "Андрій Туполев", "Ігор Сікорський".

Зараз щонайменше 6 літаків перебувають у бойовому складі армії Росії.