Що відомо про дрони-камікадзе Shahed-136, якими росіяни атакують українські міста
Російські загарбники останні декілька тижнів активно застосовують дрони-камікадзе іранського виробництва. Мовиться про тип безпілотника Shahed-136, який окупанти називають "Герань-2".
Ця не високотехнологічна зброя завдає чимало клопоту українським бійцям та нашій системі ППО. Більше про те, що відомо про дрони-камікадзе та чи можливо їх збити – читайте у матеріалі 24 каналу.
Важливо Іранські дрони вночі атакували Київщину: у Білій Церкві – вибухи та пожежі
Нещодавні атаки Shahed-136
17 жовтня росіяни атакували Київ дронами-камікадзе. Із самого ранку у столиці оголосили повітряну тривогу. Після цього у столиці пролунала серія вибухів. Мер Києва повідомив, що сталося це у Шевченківському районі. Згодом Кличко розповів, що внаслідок атаки дронами почалась пожежа в нежитловій будівлі.
Станом на 9:00 по Києву зафіксували 4 прильоти. Підтверджено влучання по житловому будинку в Шевченківському районі.
Уламок одного з дронів-камікадзе / Фото КМДА
Ввечері 16 жовтня окупанти запустили дрони-камікадзе по Миколаєву. 3 безпілотники Shahed-136 влучили в об'єкти промислової інфраструктури. Також є влучання у фармацевтичний склад. Водночас 2 дрони-камікадзе таки вдалося збити нашим силам ППО.
До теми У росіян є 300 іранських дронів, хочуть купити ще тисячі: як до цього готується Україна
15 жовтня наші оборонці також показали свою майстерність і знищили 5 ворожих дронів-камікадзе над Дніпропетровщиною. Однак інша частинка "Шахідів" атакувала Запоріжжя. Російські загарбники знову обстріляли об'єкти інфраструктури.
12 жовтня дрони-камікадзе долетіли аж до Вінниччини. Системам ППО вдалося їх збити. 11 жовтня росіяни атакували іранськими дронами Ладижинську теплоелектростанцію на Вінниччині. Внаслідок цього поранення отримали 3 людей.
8 жовтня іранські дрони-камікадзе вперше атакували Нікополь. Один з дронів атакував берегову зону міста. Інший кружляв над Нікополем, а згодом вибухнув.
7 жовтня російські окупанти вперше атакували Запоріжжя дронами. Руйнувань зазнали об'єкти інфраструктури у двох районах міста.
У ніч проти 5 жовтня окупанти атакували Білу Церкву БПЛА-камікадзе з Півдня, використавши щонайменше 12 одиниць Shahed-136. Усього зафіксували 6 влучань та вибухів. Постраждала одна людина. Також зазнала пошкоджень інфраструктура.
Що відомо про іранські дрони-камікадзе
Окупанти останні тижні почали активно застосовувати у війні проти України дрони-камікадзе іранського виробництва Shahed-136, які марковані як "Герань-2". Ворог використовує їх як на лінії фронту, так і проти великих міст, які розташовані на півдні нашої країни.
Виробництво та технічні характеристики дронів
Вперше про іранські безпілотники заговорили влітку 2020 року, хоча розробку власних БпЛА Тегеран розпочав ще у 1980-х роках. За словами кореспондента Армія Inform Олександра Козубенка, через санкції Іран був відрізаний від сучасних технологій і став на звичний для подібних країн шлях – виробництво власної продукції на основі вкрадених зразків.
Результати з'явилися дуже вчасно для Росії: нові зразки озброєння до Корпусу вартових революції передали у 2020 році. У грудні 2021 року було представлене відео застосування безпілотних літальних апаратів Shahed-136 та їхня мобільна пускова установка, замаскована під кузов самоскида,
– сказав Козубенко.
Загалом Іран надає великого значення розвитку бойових дронів – тактичних, стратегічних, розвідувальних, ударних. Ізраїльська розвідка підтверджує, що тегеранська промисловість має певні успіхи в цій галузі, попри жорсткі міжнародні санкції.
Іранські безпілотники Shahed-136 / Фото Армія Inform
Офіційних даних щодо характеристик дронів Shahed-136 немає, але у вільному доступі можна знайти наступні характеристики:
- Дрон-камікадзе Shahed-136 – тип безпілотних літальних апаратів з бойовою частиною. Вони здатні тривалий час у режимі очікування перебувати в повітрі в районі цілі та оперативно атакувати її після отримання команди від оператора. Також дрон здатний виконувати завдання, на яке його запрограмували автоматично.
- Розмах крил Shahed-136 становить 2,5 метри. Попередньо, він має дальність польоту від 1 000 кілометрів та бойову частину масою від 40 – 50 кілограмів. Заявлено, що максимальна дальність польоту складає 2 500 кілометрів.
- Летить такий безпілотник на висоті від 60 до 4 000 метрів з крейсерською швидкістю близько 180 кілометрів на годину.
Позаяк Shahed-136 не може самостійно знаходити цілі і атакувати об’єкти, що рухаються, його запускають тільки в бік великих стаціонарних цілей. Точність цілевказівки у дрона-камікадзе дуже низька, тому що використовується інерційна система наведення. Чим далі від цілі, то більшою буде похибка і тим менша точність. Тобто він становить загрозу для українських міст, а не для ЗСУ.
Чи можуть ЗСУ збивати іранські дрони
Як заявив міністр оборони Олексій Резніков в інтерв'ю, на сьогодні ЗСУ вже навчилися глушити іранські безпілотники.
Так, це не приємно, але навіть унікальні системи ППО на 100% не гарантують закриття неба. Я радий тому, як працюють наші Повітряні сили, збиваючи таку кількість цих "Шахідів",
– наголосив він.
За словами глави Міноборони, низка країн погодилася надати допомогу Україні в цьому питанні.
Зокрема осійські окупанти у ніч на 5 жовтня атакували Україну дронами-камікадзе. Повітряні сили "приземлили" одразу 6 ворожих "пташок".
Як розпізнати бойовий дрон та вберегтись від нього
Що робити, коли є небезпека атаки ворожими безпілотниками:
- звук іранських дронів "Шахід" схожий на роботу двигуна мотоцикла чи бензопили. Якщо ви чуєте це, то намагайтесь потрапити в укриття;
- якщо ворожа атака застала у транспорті, то варто вийти та заховатися далі від дороги. Також слід шукати безпечні місця якомога далі від військових та адміністративних будівель;
- не ховайтесь у під'їздах, поблизу автозаправних станцій та автомобільної техніки.
Як діяти, якщо ви помітили дрон-камікадзе / Інфографіка 24 каналу
Зауважте – Іранські дрони вночі атакували Білу Церкву: дивіться відео