На засіданні Уряду міністр внутрішніх справ Арсен Аваков влаштував публічний допит, намагаючись витягнути відповідь з міністра палива, чи працює в Україні скандальна формула "Роттердам+". Саме через неї минулого року вартість на електроенергію зросла на 20%. Національна комісія з енергетики та комунальних послуг тарифи підняла, а чи поставили чиновники підписи під офіційним документом – рік розібратись не можуть.
Майже всі шахти з антрацитовим вугіллям, на якому працює більшість теплоелектростанцій, після окупації Донбасу опинилось на неконтрольованій територій. Щоб не годувати фейкові республіки, Національна комісія з енергетики та комунальних послуг вирішила купувати вугілля на міжнародних біржах. Але воно виявилось дорожчим. Його вартість за формулою "Ротердам+" на момент прийняття рішення про альтернативні поставки заклали у тариф електроенергії.
Читайте також: Що призвело до надзвичайних заходів в українській енергетиці
У формулу "Роттердам+" закладена ціна вугілля в міжнародному порту Роттердам в Нідерландах. Туди його, зазвичай, доставляють з Південно-Африканської Республіки чи Південної Америки. На момент укладання контрактів вартість тонни вугілля складала 55 доларів. Ще 15 доларів коштувала доставка кораблями в порт Маріуполя.
Однак, власники шахт і ТЕЦ через лоббістів в Уряді схему альтернативного постачання вугілля поховали. І запрацювала нова схема: майже 85% енергетичного вугілля добувається на непідконтрольній території у шахтах, які належать Рінату Ахметову та його соратникам. І спалюються вугілля на ТЕС, більшість з яких також є власністю Ахметова. Таким чином українці переплатили на тарифах майже 10 мільярдів гривень. І це лише підтвердила блокада окупованого Донбасу.
Читайте також: Україна може мільярдний кредит витратити на імпортне вугілля
В Уряді заявили, що альтернативи антрацитовому вугіллю з неконтрольованих територій немає. І вартості імпортного вугілля у тарифах на електроенергію теж.
В Роттердамі купувати неможливо вугілля по одній тільки причині. Воно коштує майже вдвічі більше, ніж закладено в ціну українського вугілля,
– прокоментував Гройсман.
Неможливо сьогодні, бо дійсно дорого. Взимку вартість палива завжди зростає. І доставка кораблями займає місяць-півтора часу. Але влітку ціна на вугілля була цілком прийнятною. Та на міжнародних контрактах поставили хрест.
В Національній комісії також запевняють, що високих імпортних цін на вугілля у вартості електроенергії немає, але формула все ж є. Тому генпрокурор призначив перевірку.
Вище державне керівництво у пожежному порядку зібралося на РНБО вирішувати, як подолати вугільну кризу в Україні. Проте відповіді на питання, як формуються тарифи на електроенергію і скільки ще країні жити в енергетичній залежності, так і не прозвучало.
Читайте також: Без світла ризикують опинитися сім областей України