Підрозділу “Торнадо” у вересні 2015 року мало б виповнитися два роки. Але місяці суду над "торнадівцями" давно поставили одне головне питання: герої вони, яких просто очорнили чи звичайні бандити, які користувалися війною.
Рота патрульної служби особливого призначення МВС України "Торнадо" була створена у вересні 2014 року на базі добровольчого батальйону патрульної поліції "Шахтарськ". Та незабаром "Торнадо" розформували.
А за півроку проти бійців роти військова прокуратура порушила кримінальне провадження.
17 червня 2015 року відбулося одночасне затримання вісьмох бійців і командира підрозділу. Їх в цілому звинуватили у тортурах, грабіжництві та зґвалтуваннях.
"Торнадівці", які залишилися на свободі, оголосили звинувачення прокуратури помстою за їхню боротьбу із контрабандою в АТО. Мовляв бійці викрили, що до терористів з України потягами везуть харчі, ліки, навіть дерево для будівництва укріплень сепаратистів під виглядом вантажів для шахт.
Читайте також: "Торнадівець" зізнався, що скоював жахливі злочини
Інформаційна війна навколо "Торнадо" йшла з перемінним успіхом, але перемогу поступово виборював розформований підрозділ. Прокуратурі не допомогло навіть відео із відтворенням катувань начебто жертв спецпідрозділу.
Та невдовзі сталася подія, яка змусила замовкнути всіх медійних опонентів сторони обвинувачення.
3-го липня 2015 року слідчі військової прокуратури увірвалися до родини київських волонтерів Саванчуків. Вони вилучили комп'ютер, всі телефони і затримали голову родини Володимира. Чоловіка звинуватили у розбещенні неповнолітніх разом із комбатом "Торнадо" Оніщенком.
Педофільський скандал незабаром зник із ЗМІ разом із дискредитованим "Торнадо". Прокуратура скористалася інформаційним вакуумом. У березні 2016 року було затримано ще одного з командирів "Торнадо" – Миколу Цукура, який багато розповідав про контрабанду в АТО.
Йому запропонували свободу і охорону за допомогу у розслідуванні справи колишнього регіонала Олександра Єфремова. Цукур дав свідчення, але виходити відмовився.
Злочинне угруповання — найтяжча стаття у списку звинувачень, висунутих усім "торнадівцям", яких судять. До 12 років позбавлення свободи. Решта статей – індивідуальні: перевищення службових повноважень, доведення до самогубства і катування.
Читайте також: Суд на "Торнадо" потрібен, адже не всі злочини можна пробачати, – волонтер
Командир "Торнадо" ствердив, що його підлеглих обмовили потерпілі через принципову позицію підрозділу до ворогів. Мовляв, у його зоні відповідальності було безліч сепаратистів.
Попри гучні заяви військового прокурора, до суду так і не дожили звинувачення про розбещення дітей, зґвалтування і вбивства. Не підтвердження має і щедро проанонсованих телефонних відеозаписів з нелюдськими діями.