А все тому, що ця машина здається розумною – вона віртуозно зберігає рівновагу, а також вгадує наші наміри, коли ми хочемо рушити з місця, повернути чи зупинитися.
Ні, це не магія. І все ж під час поїздки всередині відбуваються дивні речі. Подивимось, як він працює.
Сегвей – електричний скутер з двома колесами. Тож цій машині доводиться копіювати те, що робимо ми – двоногі, і при цьому зберігати рівновагу. Коли ви нахиляєтесь вперед, сила гравітації притягує вас до землі.
В цей момент колеса Сегвею автоматично набирають швидкість, щоби платформа залишалася під вами. Це ж саме і з заднім ходом – нахиліться назад і ви поїдете назад - колесам доводиться крутитися у цьому напрямку, щоб ви не впали.
Отже, з моменту, коли ви стаєте на Сегвей, і до моменту, поки з нього не зійдете - ви перебуваєте у стані падіння. Навіть залишаючись на місці ви постійно падаєте - або вперед, або назад. А колеса підхоплюють вас.
Рівновага і рух для цієї машини одне і те ж. Звідки ж колеса знають, що потрібно робити?
Щоб зберігати вертикальне положення в людини є ноги, м’язи і мозок. Це ж саме є й у Сегвея, лише у вигляді коліс, моторів і дуже розумної маленької коробочки, заповненої чутливими вимірювальними приладами.
П’ять кутових сенсорів визначають зміни в напрямку і швидкості. А датчики нахилу визначають кути. Вони працюють так само як рівень тесляра, тільки рідина всередині проводить електричний сигнал.
Разом сенсори збирають дані, що дозволяють машині визначити – падаєте ви чи ні. Вона надсилає команди колесам і утримує рівновагу.
У Сегвея є десять мікропроцесорів, які роблять його приблизно втричі розумнішим за звичайний персональний комп’ютер. Цю машину не перехитрити.
Щоб зробити поворот, штовхніть руків’я керування вбік – це зменшить силу застосовану до внутрішнього колеса і пришвидшить обертання зовнішнього – так ви повернете. Вантажопідйомність Сегвею сягає 180 кілограмів.
Кожне колесо обладнане власним електромотором потужністю 2 кінські сили, який працює без жодних викидів. Коробка передач всередині колеса забезпечує легкість управління.
Передачі обмежують швидкість Сегвею до 20 км/год. Але навіть з такою швидкістю можна отримати серйозні травми, якщо щось піде не так і ви впадете.
Тому машина оснащена захисними системами, які вимикають її у разі виникнення проблем. З цього малюка звалитись нереально. Коли ви вже досхочу накаталися – просто під’їдьте до розетки і підключіть машину. Невдовзі вона знову буде готова до дій.
В наші дні Сегвей використовують для поїздок по місту, для розваг туристів і навіть для патрулювання у поліції.
Нехай ця машина поки не завоювала всі тротуари, але вона крок за кроком прокладає собі дорогу в світ транспортних засобів.