З 26 жовтня 2017 року почав діяти закон, який піклується про пріоритетне право стоянки автомобілів, які належать людям з інвалідністю. Ця норма прописана в Законі України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за парковку, зупинку, стоянку транспортних засобів на місцях, призначених для осіб з інвалідністю".

Відповідно до нього вносяться зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення (КУАП). Зокрема, стаття 122 доповнена такими словами: "Зупинка чи стоянка транспортних засобів на місцях, що позначені відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю (крім випадків вимушеної стоянки), а так само створення перешкод водіям з інвалідністю або водіям, які перевозять осіб з інвалідністю, у зупинці чи стоянці керованих ними транспортних засобів, неправомірне використання на транспортному засобі розпізнавального знака "Водій з інвалідністю" – тягнуть за собою накладення штрафу від шістдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян". На сьогодні це складає від 1020 до 1700 грн.

Читайте також: У Раді прояснили ситуацію із законопроектом щодо єврономерів

Так ж саме покарання чекає водія "за безпідставне використання на автомобілі розпізнавального знака "інвалід", а також за стоянку без документів, що підтверджують наявність у нього інвалідності, він не перевозить пасажира-інваліда, або у нього немає явно виражених ознак інвалідності", - говорить Начальник Головного сервісного центру МВС України Владислав Криклій.

Аналогічний штраф передбачений для керівників підприємств, які не облаштували місця для інвалідів біля своїх споруд (крім житлових будинків).

За словами заступника глави Нацполіції Костянтина Бушуєва, "підрозділи поліції, на які покладено функцію нагляду за дорожнім рухом, готові до рішучого застосування норм цього закону і прийняття відповідних рішень".

До речі, "вилка" штрафів для порушень правил дорожнього руху кілька років тому була відмінена через незрозумілість причин накладання мінімального чи максимального штрафу. Чому законодавець цього разу також зробив штрафи "від і до", незрозуміло.

Ще одна деталь – якщо інші штрафи за порушення правил дорожнього руху мають право накладати лише працівники поліції, то цей також – і представники громадських організацій інвалідів. Правда, механізм накладання цими особами штрафів поки що не виписаний в підзаконних актах.

Читайте також: Створено найдовший автономний тролейбус у світі

Окрім змін до адміністративного кодексу новий Закон вносить правки в інші закони. Зокрема – в Закон "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

В ньому зазначено, що парковка для інвалідів має розміщуватись якнайближче до входу в будівлю, а сама стоянка має бути безкоштовною. Перед будівлею для інвалідів має бути виділено не менше 10% від наявних місць для стоянки, або не менше одного. Не обладнувати місця для інвалів можуть лише власники індивідуальних будинків. Таким чином, біля багатоквартирних домів також мають з'явитись місця для інвалідів.

Людина з інвалідністю чи той, хто її перевозить, мають право наклеїти на автомобіль розпізнавальну наклейку "інвалід" та возити підтверджуючі документи. Тільки в цьому випадку можна користуватися спеціально виділеними місцями "інвалід" на парковках.

Нагадаємо, що з 1 жовтня почало діяти ще одне важливе правило для водіїїв.