Через це місцева влада закликала жителів терміново евакуйовуватися, подібні ж заяви пролунали і для жителів Мирнограда та прилеглих населених пунктів. Яка ситуація на Покровському напрямку зараз, що відомо про просування ворога та дії ЗСУ – читайте у матеріалі 24 Каналу.
До теми Покровськ став головною ціллю росіян․ Що задумав ворог і які загрози створює наступ на місто
Де наразі пролягає лінія фронту на Покровському напрямку
У Генеральному штабі ЗСУ у звіті станом на 12 вересня повідомили, що на Покровському напрямку захисники відбивали 30 атак окупантів. Основні зусилля ворог зосередив у районах Воздвиженки, Зеленого Поля, Новоолександрівки, Гродівки, Новотроїцького, Новогродівки, Селідового та Михайлівки.
Карти від ISW свідчать, що, ймовірно, російські війська на Покровському напрямку захопили Лисівку і Маринівку. Також противник активно просувається у районі Українська, розвиваючи одночасно наступ як на саме місто, так і в обхід йому. Наразі в Українську тривають міські бої.
Крім того, ймовірно, росіяни просунулися в обхід Маринівки, пройшовши від Новогродівки залізницею у бік траси Е50 більше 1 кілометра. Противник вклинився від Мемрика, між Українськом і Михайлівкою, на глибину близько 4 кілометрів.
За повідомленням Forbes, українські військові проводять невеликі контратаки на Покровському напрямку для уповільнення або відступу російських сил. Сили окупантів переважають українські сили біля Покровська приблизно в 4 рази. Наразі захисники тримають оборону на останній лінії за 7 – 9 кілометрів від Покровська.
Зеленський заявив про сповільнення наступу
Про гальмування наступу російських військ на Донбасі президент України Володимир Зеленський заявив під час пресконференції з прем'єр-міністром Нідерландів Діком Схофом 2 вересня.
Президент підтвердив, що найгостріша ситуація — на Покровському і Торецькому напрямках.
"Поки що ми бачимо, що там складно, тому що це завжди була їх головна ціль – тотальна окупація Донецької та Луганської областей. На Покровському напрямку, як би не було складно, ці дві доби просування немає, – це те, що мені доповів главком", — заявив Зеленський.
Плани ворога у випадку захоплення Покровська
Якщо російські війська захоплять Покровськ, далі вони націляться на Слов'янськ і Краматорськ. Про це повідомив начальник штабу бригади "Азов" Богдан Кротевич.
Якщо нічого не зміниться, після Покровська росіяни підуть на Слов'янськ і Краматорськ. У 2014 році вони перебували у "м'якій окупації". Цього разу вона не буде такою м'якою,
— сказав Кротевич.
Військовий водночас наголосив, що втрата Покровська не повинна означати втрату України чи навіть Донбасу.
Росія перекидає резерви з Покровська на Курщину
Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) повідомили, що наступ Сил оборони в Курській області створив тиск на російські операції в кожному секторі бойових дій на фронті в Україні. Імовірно, Росії таки довелось передислокувати резервні підрозділи з Покровського напрямку на Курщину.
Водночас аналітики припустили, що передислоковані підрозділи, ймовірно, були резервними частинами, які російське військове командування планувало використати для посилення російського угруповання на цих напрямках.
У Покровську – важка ситуація, місто – без води та газу
Начальника Покровської МВА Сергій Добряк 19 серпня у коментарі журналістам "Радіо Свободи" зазначав, що у жителів Покровська є тиждень – два на евакуацію. Це час, коли людей можуть вивезти з міста "планово".
Посадовець наголошував, що у місті наразі працює все, однак з наближенням ворога діяльність установ можуть згорнути. Окрім того, з міста планують примусово евакуювати дітей. Наразі ж у Покровській громаді, за даними Добряка, перебуває близько 59 тисяч жителів.
Водночас виконувач обов'язків Мирноградської міської військової адміністрації Юрій Третяк заявляв, що у Мирнограда, міста поруч із Покровськом, лишається "лише кілька днів" на "планову" евакуацію. Посадовець, згідно з рішенням Ради оборони Донецької області, постановив евакуювати установи та підприємства міста, а також закрити магазини та ринки.
А з 28 серпня у Покровську ввели зміни у комендантській годині. Очільник Донецької ОВА Вадим Філашкін розповів, що обмеження на пересування у громаді та місті діятимуть з 15:00 до 11:00, тобто 20 годин.
10 вересня внаслідок російського обстрілу була зруйнована газорозподільна станція. 12 вересня стало відомо, що окупанти перебили водопостачання до міста, а також знищили міст між Покровськом і Мирноградом.
Зазначимо, що у місті залишається близько 25 тисяч людей.
Посилення Покровського напрямку
Володимир Зеленський під час Ставки 26 серпня заслухав доповідь Олександра Сирського щодо оперативної ситуації на фронті. Зокрема, обговорювалося питання оборони Покровська.
Також не забуваємо про фронт. Була доповідь головкома Олександра Сирського щодо оперативної ситуації, зокрема оборони Покровська. Ухвалили рішення щодо додаткового посилення напрямку,
– повідомив президент.
Говорячи про можливі бої за Покровськ, Володимир Зеленський під час форуму "Україна 2024. Незалежність" наголошував, що на Покровському напрямку загинуть 50 – 60 тисяч російських бійців, як це раніше було під час наступу на Бахмут.
Що казав Сирський про ситуацію біля Покровська
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський 29 серпня розповідав, що він працював декілька днів поспіль у бригадах, які ведуть оборону на Покровському напрямку, де на цей час склалась найскладніша ситуація.
Робота в штабах триває практично в цілодобовому режимі. Постійно доводиться приймати нестандартні рішення для зміцнення оборони та знищення противника, що наступає,
– сказав генерал.
Він також наголошував, що у таких умовах головне завдання – посилити оборону наших військ на найскладніших ділянках фронту, забезпечити бригади достатньою кількістю боєприпасів та інших матеріально-технічних засобів. Власне розв'язанню цих питань і була присвячена його робота.
Яких втрат зазнають росіяни на Покровському напрямку
Один з агентів партизанського руху "Атеш", який служить в 15 ОМСБр Росії, повідомив, що для штурмів на Покровському напрямку було виділено значні сили. Бажання країни-агресорки за будь-яку ціну швидко прорватися до міста обертається їм великими проблемами.
15 бригада зазнає великих втрат: особовий склад та техніка залучені в масовому порядку, але коли техніка виходить з ладу, солдати втрачають координацію, що призводить до хаосу та збільшення втрат,
– розповіли партизани.
У Генштабі ЗСУ 29 серпня розповідали, що за цей день втрати агресора на цьому напрямку – 225 осіб вбитими та пораненими.
Чи мала вплив Курська операція ЗСУ на ситуацію під Покровськом
У коментарі 24 Каналу майор ЗСУ, заступник командира Третьої штурмової бригади Максим Жорін 22 серпня розповідав, що відсутність підкріплення у ворога на Покровському напрямку не спостерігають. Крім того, за словами військового, резерви, сили та ресурси у росіян є.
Жорін також зауважив, що на Курськ противник стягує інші сили з глибини російської території, аби стабілізувати ситуацію. Підрозділи, відсутність яких могла б вплинути на ситуацію на полі бою, росіяни не знімали.
Курська операція суттєво не вплинула на жодну з ділянок фронту,
– наголосив заступник командира Третьої штурмової бригади.
Водночас Головнокомандувач Збройних Сил Олександр Сирський під час Форуму керівників державних інституцій 27 серпня заявляв, що одним із завдань проведення наступальної операції на Курському напрямку якраз було відволікання значних сил противника з інших напрямків, зокрема Покровського та Курахівського.
Водночас генерал зазначив, що ворог теж це розуміє, тож продовжує зосереджувати зусилля на Покровському напрямку. Власне, тут залучені найбільш боєздатні частини російського війська.
Наразі на Покровському напрямку доволі складна ситуація, вважає Головнокомандувач. Ворог тут використовує свою перевагу у живій силі, активно застосовує артилерію та авіацію. Переважно наступальні дії окупантів ведуться штурмовими групами піхоти.