Щоб збільшити інфографіку — натисніть на зображення:

Поради з оренди квартири

Отже, для початку кілька загальних правил з пошуку житла в оренду. Щоб знайти квартиру, яка вас влаштує, визначиться з вимогами, які для вас важливі – стан помешкання, наявність побутової техніки, Інтернету, розташування у місті і транспортна розв’язка у районі. На формування цін на квартири сьогодні вплинуло кілька факторів: курс долара та потік внутрішньо переміщених осіб.

Київ

Столиця – найбагатше місто в Україні, з найдорожчим орендованим житлом. Винайняти квартиру в Києві – проблема №1 для тих, хто зібрався переїжджати в це місто. Знайти квартиру без допомоги ріелтора, як і в інших містах, — можливо, проте надто складно. І потребує значно більше часу.

Загалом, у столиці можна знайти однокімнатну квартиру як за 4000 грн, так і в десятки разів дорожче. Тут усе залежить від віддаленості від метро, району та стану самого помешкання. Хоча, власники квартир не надто самокритичні. Як ви розумієте, за 4000 грн — це житло явно не у ближньому центрі та не з євроремонтом. Переважно, це "освіжений" радянський ремонт зі старими меблями.

Квартира з більш-менш сучасним ремонтом коштуватиме від 7000 грн. До цієї суми варто додати ще оплату комунальних послуг, які доведеться сплачувати орендарю. Київські власники квартир, як і скрізь, хочуть, щоб орендар виклав одразу подвійну суму за перший місяць і останній.

Спершу ми шукали квартиру самі: на сайтах, у соцмережах, по оголошеннях. Але це не дало, на жаль, результату. В основному, відгукувалися ріелтори, які пропонували квартири під виглядом своїх,
— розповідає Софія, яка нещодавно переїхала з чоловіком до Києва.

Тут, до речі, діють такі "розводи", як, наприклад, у Львові траплялися роки чотири тому і називалися "інформаційними агентствами": за значно меншу суму, ніж бере за свої послуги ріелтор, клієнту дають номера телефонів власників та адреси тих помешкань, які ніби-то здаються в оренду. В результаті – ані власників, ані квартир не існує, а кошти заплачені за таку "послугу" вже не повернути.

Послуги ж ріелтора у Києві коштують 50% від місячної вартості оренди. Головне, попереджають орендарі, не платити кошти наперед. Спершу варто обрати квартиру, підписати угоду з власником і ріелтором, попередньо узгодивши усі важливі питання і перевіривши необхідні документи, а потім вже віддавати гроші за допомогу ріелтора.

Львів

Львів за цінами на орендоване житло майже наздоганяє столицю. Тут щороку, в осінній і весняний період відбувається "загострення" і ціни піднімаються на кілька сотень гривень. Сьогодні знайти однокімнатну квартиру у Львові можна приблизно від 3000 грн. Але житловий стан цього помешкання буде "задовільним". До того ж, переважна більшість власників хоче, щоб орендар сплатив одразу вартість за перший і останній місяць – це варто враховувати. Плюс, додайте оплату послуг ріелтора, адже, знайти помешкання без його послуг у Львові практично неможливо. До речі, вартість послуг ріелтора у Львові є найбільшою чи не у всій країні — 100% вартості місячної оренди житла.

Звичайно, якщо дуже постаратися, можна знайти і дешевшу квартиру, і можливо уникнути співпраці із агентствами нерухомості. Але, це займе значно більше часу.

Загалом, що б там не казав ріелтор і які б ціни він не називав, якщо шукати довго, то знайдеш саме те, що шукаєш. Ми свою знайшли саме з ріелтором. Новобудова, перша здача (ніхто до нас там не жив), щойно куплені меблі, 52 м.кв., 4000 грн, дозволили з собакою, — розповідає Марія, яка нещодавно змінила квартиру.

Ціни на квартири у Львові коливаються, як і у більшості міст, у залежності від району. Наприклад, житло у центрі коштує найдорожче. Але Львів – старовинне місто, його центральна частина – це польські та австрійські будинки – з високими стелями, товстими стінами та пічним опаленням. Останнє є абсолютно незвичним для більшості нельвів’ян. Колись таке опалення було найдешевшим (але найскладнішим). Тепер, через вартість газу, за нього доводиться викладати кругленьку суму (та, все ж, меншу, ніж за центральне опалення). Також, через особливості старих львівських будівель, обираючи житло в оренду, можна зустріти варіант без санвузла у квартирі (він може бути за її межами, але щоб це зрозуміти, потрібно бачити будову деяких львівських будинків).

Отже, орендуючи житло у Львові, до прикладу, однокімнатну квартиру у будь-якому районі (хоча зараз у цьому місті практично немає районів, з яких складно кудись доїхати), вам доведеться викласти одразу потрійну суму: за перший та останній місяць, та за послуги ріелтора. Вам доведеться самостійно сплачувати щомісяця усі комунальні послуги, та частіше – придбати самостійно пральну машинку (це вважається додатковими послугами, за які власники квартири можуть підняти вартість).

Дніпропетровськ

Місто сьогодні привертає багато уваги до себе. Кілька років тому вартість оренди квартир у Дніпрі була майже такою самою, як і у Львові. Проте, сьогодні тут можна знайти дешевше житло. Вартість оренди у цьому місті залежить від району та стану помешкання. Однокімнатна квартира у районі зі зручним добиранням до центру може коштувати 2500 грн (за таку ж суму можна навіть двокімнатну знайти). До того ж, її стан буде досить задовільним – непоганий ремонт, але старі меблі. Однокімнатна квартира з хорошим ремонтом і новими меблями коштуватиме у Дніпропетровську понад 4000 грн.

Я зараз живу у двокімнатній квартирі і плачу 2400 грн. Тут з техніки є телевізор, холодильник, бойлер. Єдине – немає пральної машини. Саме через це ціна менша,
— розповідає Яна.

Як і у більшості міст, аби пришвидшити пошуки житла, доведеться звернутися за послугами до ріелтора. Вартість його допомоги коштуватиме 50% від вартості місячної оплати за квартиру. До того ж, у Дніпропетровську також власники вимагають оплати за два місяці – перший і останній.

Щодо комунальних послуг і їх оплати – залежить від власника квартири. Трапляється, що орендарю доводиться оплачувати усе самостійно, в інших же випадках, власник може включати у суму оренди, наприклад, опалення. Тому орендар додатково сплачуватиме КП, але вже не боятиметься величезних рахунків за тепло. Так буває не лише з опаленням, знижки можуть бути на будь-яку з комунальних послуг.

Одеса

Лише за останній рік з’явилося безліч людей, які прагнули переїхати до Одеси. Море та місто з цікавою історією і перспективами приваблює українців.

Тут, так само, як і у всій країні, ріелтори пришвидшують пошук житла, але розповідаючи про те, як винайняти житло в Одесі, люди з цього міста запевнили, що цілком швидко і зручно шукати помешкання без ріелтора. Таким чином можна зекономити 50% на послугах. А коштують квартири в Одесі в районі 5000 грн.

Я нещодавно переглянула ринок оренди нерухомості, і можу відзначити, що у середньому квартири коштують 5000 грн. До того ж, не має значення – однокімнатна чи двокімнатна. Різницю відіграє лише район міста та наскільки там гарні умови,
— говорить Вікторія, якій вже не вперше доводиться орендувати житло в Одесі.

Може бути таке, що незважаючи на віддаленість району, вартість однокімнатної квартири починається від 5000 чи 7000 грн. На це впливає стан будинку. Відповідно, такі ціни трапляються у хороших житлових комплексах та новобудовах. Двокімнатні коштуватимуть у таких будинках від 15 000 до 18 000 грн.

Зараз багато хто з одеських власників у вартість квартири включають і вартість комунальних послуг. Або самостійно оплачують газ чи опалення. Тож, під час підписання договору оренди, клієнту потрібно мати при собі подвійну суму (хоча іноді за другий місяць власник просить внести лише певну суму застави, вона може бути меншою від вартості оренди), та оплатити послуги ріелтору, якщо його допомога знадобилася.

Харків

Це місто також привертає увагу українців і є одним з ключових. Ціни на орендоване житло у Харкові не надто різняться у порівнянні з іншими містами. Проте, за словами харків’ян, тут найлегше знайти орендоване житло без допомоги ріелтора.

У Харкові дуже популярний "Харьковфорум". Там можна купити і продати все. Там дуже багато оголошень від власників нерухомості. Можна просто зателефонувати напряму власнику і домовитися про огляд,
— розповідає Кирило з Харкова.

Більшість власників житла у Харкові бажають отримати кошти за два місяці оренди їхньої квартири. Іноді можна домовитися, щоб не оплачувати повністю другий місяць, а внести вартість застави. Якщо пощастить, вона обійдеться дешевшою за 100% суму від оренди. Вартість однокімнатної квартири в Харкові починається від 3000-4000 грн. До того ж, такі ціни не у віддалених районах, а у комфортних, від яких лише кілька хвилин пішки до метро. За таку вартість клієнт отримає квартиру у непоганому стані – не з євроремонтом, проте, і не радянський стан.

Щодо оплати комунальних послуг, то у Харкові частіше трапляються випадки оплати лише деяких з цих послуг, наприклад, лише за електроенергію, Інтернет та телебачення.

Деякi власники вказують мiсячну вартiсть нижчу риночного рiвня, але додають, що орендатору самостiйно треба сплачувати всю комуналку,
— додає Кирило.

Харківські ріелтори за свої послуги беруть 50% від вартості оренди житла. Головне, не потрапити на тих, то бере гроші наперед, приблизно 500-1000 грн і надають "липові" адреси і контакти власників.

Як не пошитися у дурні

Перевіряйте документи власників квартир, та їхнє право на власність. Чи є інші власники у квартири, яку ви обрали, і чи вони погоджуються на те, щоб ви винаймали їхнє помешкання.

Уточнюйте у власників квартир як часто вони можуть навідуватися і оговорюйте одразу, чи має він право приходити самостійно і без попередження.

Якщо власник просить вносити оплату у доларах, пропишіть у договорі (який дуже бажано підписувати) за яким курсом ви це робитимете. Особливо це актуально у такій фінансовій ситуації, як зараз.

Обговоріть з власником, хто відповідатиме за можливі поломки у квартирі, які трапляться не за виною орендаря.

Трапляється ще таке, що деякі власники, коли їм заманеться, можуть піднімати вартість оренди. Саме тому важливо укладати договір, де буде прописана сума за місяць. Переважно договір укладається на півроку-рік. Якщо ви боїтесь потрапити у таку ситуацію – продовжуйте договір оренди по закінченню цього терміну.

Важливим є уточнення з власником помешкання питання утримання тварин, або наявність в сім’ї маленьких дітей. Тут вже залежить від орендаря, чи вдасться переконати власника, якщо він проти.

Насправді, на сьогоднішній день дуже допоміжними є соціальні мережі, де окремі люди можуть повідомляти про апартаменти, які звільняються чи з’являються на ринку нерухомості. Або ж існують спеціальні сторінки груп. Так, ви зможете знайти квартиру у тому місті, яке вас цікавить.

Читайте також: Як платити за газ менше