У рамках спецпроєкту "Зброя перемоги" 24 Канал спільно з мужнім брендом Козацька Рада розповідає більше про арсенал ЗСУ. Новий випуск присвячений Storm Shadow та SCALP, які нам надали Велика Британія та Франція. Які характеристики у цих далекобійних ракет і як вони впливають на хід повномасштабної війни – читайте далі.
Читайте також Долає перешкоди на суші та на воді: як французька техніка допомагає ЗСУ
Сестри-близнючки: як Велика Британія та Франція створили далекобійну зброю
Історія британсько-французького проєкту почалася у 1995 році з тендеру на виробництво такої зброї. Наступного року переможцями визначили корпорації British Aerospace і Matra, які й узялися до розробки далекобійних ракет.
Уже у 2000 році відбулося перше випробування на французькому аеродромі Біскаррос. Як результат – і Франція, і Велика Британія оснастили армію ракетами спільного виробництва.
Однак різниця між французькими та британськими розробками все ж є. Найперше – авіація, яка здійснює запуск. В обох країнах ракети покращені таким чином, аби ефективно взаємодіяти з їхніми літаками.
Крім того, відрізняється і програмне забезпечення. У Великої Британії та Франції використовують різні програми. Як результат, британські ракети відомі світові під назвою Storm Shadow, а французькі – SCALP. І фактично вони є сестрами-близнючками, адже за технічними характеристиками – ідентичні.
Storm Shadow та SCALP називають сестрами-близнючками / Фото Міністерства оборони Великої Британії
Невловима мішень для ППО: характеристика британсько-французьких ракет
Найперша характеристика Storm Shadow та SCALP, яка викликає захват – це дальність. У базових версіях ракета, довжиною 5,1 метра та діаметром 0,5 метра, може вражати цілі на відстані аж 560 кілометрів. Однак для експорту Велика Британія та Франція створили окремі модифікації снарядів, дальність яких сягає 290 кілометрів. Найімовірніше, Україна отримала саме цей тип.
Дальність британсько-французьких ракет сягає 560 кілометрів / Фото Міністерства оборони Великої Британії
Маса однієї ракети становить 1 300 кілограмів, з яких 450 – бойова частина типу BOACH ("бомба з посиленим зарядом"), що складається з двох частин. Перша при наближенні до цілі прорізає прохід крізь перешкоду – землю, бетон, броню тощо. Друга частина вибухає після проникнення усередину цілі. Пояснюємо на прикладі штабу чорноморського флоту Росії: перша частина вибухає, створюючи отвір у стіні будівлі, а друга – вибухає всередині штабу.
Швидкість польоту ракети становить 1 000 метрів на годину. Тобто Storm Shadow та SCALP летять на дозвуковій швидкості. Ці ракети пересуваються на низькій висоті близько 30 – 40 метрів, що сукупно з такою швидкістю робить їх невловимими для ворожої ППО, скільки б пропаганда не стверджувала зворотне.
Британсько-французькі ракети практично невловимі для ворожої ППО / Фото Міністерства збройних сил Франції
Ракети британського та французького виробництва є доволі дорогими. Вартість Storm Shadow чи SCALP коливається у межах від 1 до 2,3 мільйона євро.
Західні ракети та радянські винищувачі: як Україна використовує надану зброю
Storm Shadow та SCALP – ракети класу "повітря-повітря". Тобто запуск здійснюється з винищувачів. Для пуску цих ракет передбачене використання таких бойових літаків, як Tornado, Rafale, Mirage 2000 і Eurofighter Typhoon.
Оскільки Україна тільки на етапі навчань на західних винищувачах, зараз таку зброю доводиться застосовувати з наявною авіацією радянського зразка. Для запусків Storm Shadow та SCALP Україна використовує винищувачі Су-24. Для цього на українські літаки інженери встановили пілони з уже списаних винищувачів Tornado.
Storm Shadow Україна отримала в травні 2023 року, а SCALP прибули до нас у серпні. Судячи з філігранних ударів по ворожій ППО, командних центрах та інших ворожих цілях, зокрема, у тимчасово окупованому Криму, можна констатувати, що Україна повністю опанувала застосування західних ракет, використовуючи винищувачі радянського зразка.
Ніхто не сховається: чому далекобійна зброя так потрібна Україні
Далекобійні ракети були частиною запитів України ще з минулого року, оскільки для наступу вони критично необхідні. Такі ракети дозволяють вражати ворожі цілі, руйнувати російську логістику, знищувати склади та скупчення особового складу чи техніки ворога. Це своєю чергою суттєво полегшує роботу для армії.
Досвід правобережжя Херсонщини показав, що можна не йти в лоб на противника, а систематично робити його перебування на тій чи іншій частині території неможливим. Тоді ЗСУ взяли під вогневий контроль всі шляхи через Дніпро та знищили чимало цілей на правому березі Дніпра. Як результат, росіяни не змогли більше втримувати оборону.
Та якщо говорити про інші території, то потрібна зброя набагато більшої дальності, адже вона дозволить руйнувати логістику та нищити ворожі цілі на всій окупованій території України, особливо у Криму. Унеможливлення забезпечення фронту через окупований півострів матиме суттєвий вплив на окупантів на південних напрямках, тобто у Херсонській та Запорізькій областях.