Місія: затримати Саакашвілі

Близько восьмої ранку слідчі Генпрокуратури і спецпідрозділ "Альфа" вибили двері до помешкання голови "Руху нових сил" Міхеїла Саакашвілі на вулиці Костьольній, неподалік Майдану Незалежності. Його звинуватили у порушенні статті 256 (частина 1) – "сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх діяльності". Вона передбачає позбавлення волі від 3 до 5 років, але згідно з Кримінальним кодексом особа отримає умовний термін, якщо не скоювала тяжких злочинів у складі групи.

Читайте також: Розмова Саакашвілі з Курченком: опубліковано відео та розшифровку бесіди

Як згодом уточнив генпрокурор Юрій Луценко, Саакашвілі звинувачують у зв’язках з олігархом-втікачем Сергієм Курченком. За версією слідства Служби безпеки, Курченко дав близько 300 тисяч доларів партії "Руху нових сил" на здійснення державного перевороту.

У цій справі днями СБУ затримала соратника екс-президента Грузії Севіріона Дангадзе, інкримінуваши йому одразу дві статті – 256-ту та поважчу 110-ту – "Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України". Дангадзе загрожує від трьох до п’яти років позбавлення волі.

Щоби уникнути затримання, Міхеїл Саакашвілі видряпався на дах будинку, вигукував "Київ, вставай!" і навіть погрожував суїцидом. Усе це тривало півтори години. Тим часом його соратники у Facebook закликали небайдужих терміново прибути до помешкання лідера.

Правоохоронцям вдалося зняти Саакашвілі з даху силою та вручити підозру. На той час на вулиці зібрався натовп, який заблокував виїзд буса із затриманим екс-президентом Грузії на вулиці Трьохсвятительській. Активісти лягали під колеса машини, а інші взяли її у щільне кільце, продірявивши шини. На підкріплення "Альфі" прибули загони Нацгвардії, однак ситуації це вже не змінило.

Читайте також: Активісти витягли Саакашвілі з машини СБУ: відео

Коли кількість протестувальників зросла, прихильники лідера РНС перейшли у наступ: відтіснили Нацгвардію і витягнули Саакашвілі через розбите бокове вікно машини. Кількатисячна колона вирушила до Верховної Ради з вигуками: "Імпічмент!", "Ганьба!".


Від будинку Саакашвілі протестувальники перемістились на Грушевського

Луценко вибачився під парламентарями за зволікання з Саакашвілі, бо, мовляв, 5 співробітників СБУ вирішували, шо робити, щоб не піти на провокацію і не пролити кров, якої так хотіли протестувальники.

Згодом зі сцени Майдану екс-президент Грузії буде скаржитися, що екстраординарне звільнення коштувало йому розірваної сорочки. На заміну йому принесли вишиту.

Чому таки не затримали?

Співрозмовник 24 Каналу у "Народному фронті" бачить у звільненні Саакашвілі і нерішучості спецпідрозділів безпосередню участь Адміністрації Президента.

Читайте також: Рішення про затримання Саакашвілі було прийняте у понеділок, – Луценко

Інший співрозмовник з більшості пояснює, що Саакашвілі отримав легку статтю, тому кримінальні наслідки для нього будуть мінімальними.

"Їм вдалося показати, що друзі Саакашвілі хочуть повалити режим. Якщо Дангадзе не почне співпраці зі слідством, то сяде надовго. Саакашвілі залишать під домашнім арештом, щоби тримати за яйця", – пояснює співрозмовник сайту логіку президентської команди.

В СБУ було мінімум дві можливості вивезти затриманого, але вони наказу не отримали. Їм потрібно було шоу,
– зазначив нардеп із НФ, натякаючи на АП.


Співробітники СБУ не змогли вивезти Саакашвілі далі його будинку

Генпрокурор повідомив, що у помешканні Дангадзе знайшли багато доказів, але чомусь згадав лише про український паспорт Міхеїла Саакашвілі, який нібито вилучили.

Читайте також: Саакашвілі готував "русскую зиму" у Києві, – Луценко

З великим задоволенням Луценко двічі розповів історію, яка випливає із розмови Дангадзе з представником Курченка. Після прориву кордону Саакашвілі нібито навідався до будинку екс-керівника "Укрзалізниці" Михайла Костюка і спалив його. Дангадзе просив свого російського співрозмовника покрити ці витрати у розмірі 200 тисяч доларів.

Коли Луценко завершив демонстрацію викривальних фактів, окрилений натовп із революційним запалом ніс Міхеїла Саакашвілі у людському кільці вгору по Грушевського до Верховної Ради.

"Ганьба!Ганьба!" – гудів натовп. З жовтих вікон Кабміну мимоволі почали виринати голови клерків.

Хто за що стоїть

У заведеному натовпі кореспондент "24" зустрів Ігоря Тополю Мазура – члена Проводу УНА-УНС, в’язня режиму Кучми. Чоловік, нагороджений Орденом "За мужність" 3-го ступеня, розповідає, що вийшов не заради Саакашвілі. Тополя впевнений, що треба виголошувати недовіру Верховній Раді (а соратники Саакашвілі впевнено стверджують, що історія серйозніша).

Читайте також: Активіст під будинком Саакашвілі зробив спробу самоспалення: відео

На звинувачення Луценка, що, мовляв, член РНС Дангадзе спілкувався з людиною Курченка, відповідає: "Ну, зрозуміло, ми всі агенти Кремля". І запевняє, що всі члени партії знали, що їх давно прослуховує СБУ, тому такі записи, які демонстрував Луценко – це фейк.

"Сьогодні я побився з СБУшниками, тому що вони хотіли поставити мене на коліна. Саакашвілі ніколи на коліна не стане. Народ України на колінах не стоїть, що би вони не робили – ніколи не опущу руки. Ми повинні прожити щасливе життя, успішні, багаті в священній Україні. Ви всі цього реально варті. Зараз весь світ на нас дивиться. Вони ще раз переконалися, що Україна – це не Порошенко, Україна – це не бариги, чи потвора-Кононенко, чи потвора-Грановський. Україна – це ви. Україна – це найкраща країна в світі. Слава Україні", – сказав Саакашвілі.

Вже за кілька годин запал народу помітно стих. На площі люди мляво реагували на промову Саакашвілі. Піднесення після звільнення від СБУ минуло. На сцені з’явився Іван Cлободяник, який пояснив, що протестувальникам слід залишатися біля Верховної Ради.


Наметове містечко прихильників Саакашвілі біля Верховної Ради

"Ми сюди покличемо Парубія. Парубій, виходь! Парубій, виходь! Парубій, виходь! Нас має бути сила-силенна, щоб вони почули наш протест. Сьогодні ми маємо дотиснути імпічмент! Імпічмент", – гукав Слободяник.

Читайте також: Брутальний штурм в деталях: з'явилось відео з даху будинку

11 років тому газета "День" називала його перспективним молодим політиком, однак після призначення в Український державний фонд підтримки фермерів до нього прищепилося прізвисько "скандальний фермер".

Депутати реагували на заклики прибічників Міхо щирим здивуванням, бо вимоги проведення імпічменту є утопічними, пояснювали нардепи. Для початку процедури потрібне подання генпрокурора про скоєння президентом злочину, а потім позитивне голосування у Раді – 75% від депутатського корпусу.

Чергову спробу надихнути протестувальників здійснив Саакашвілі роздумами про сенс життя.

Коли вони увірвалися в мою квартиру я вийшов на дах. Я був один над Майданом на даху, а з іншого боку стояли дуже нервові СБУшники. Я не знаю звідки, але ця мужня людина (священик – "24") прийшла до мене, як янгол, і мені допомогла. Я дякую усім вам, тепер моє життя належить вам,
– сказав Саакашвілі.

Реакція нардепів на запис

Депутати по-різному оцінили компромат на Саакашвілі. У "Самопомочі" стверджують, що зібрані докази слід оцінювати в суді.

Читайте також: Проти депутатів, які заважали затримати Саакашвілі, відкрили провадження, – Луценко

У неформальному спілкуванні частина депутатів різних фракцій погоджується, що докази правдиві, але зібрані в результаті провокації СБУ. В записах чути, що голос представника Курченка на передньому плані.

Дангадзе міг спілкуватися, як із справжнім помічником Курченка з подачі СБУ, або ж напряму з підставною особою – працівником СБУ. Тоді це може пояснювати, чому Генпрокуратура приховала прізвище цього помічника Олександра.

Представник НФ Леонід Ємець погоджується, що у партнерів по владі бажання прибрати з горизонту Саакашвілі залишається, однак такі провокації видаються йому малоймовірними.

"Саакашвілі немає принципів, – стверджує нардеп Оксана Корчинська. – Спочатку він підтримує добровольців на блокаді NewsOnе, а потім приходить до них у студію і поливає їх лайном".

"Історія про російські гроші в українській політиці виходить далеко за межі компромату на Саакашвілі. Генпрокурору відомо, що Курченко разом з Фірташем, Новинським фінансує третину Верховної Ради. Записи, очевидно, є підставою зі сторони Курченка. Тепер виникає питання: що за свою допомогу Курченко отримає від влади?" – говорить Корчинська.

Читайте також: Порошенко vs Саакашвілі: хто тут зрадник?