Рівно три роки тому РНБО схвалить та запропонує для затвердження президенту проект нової редакції "Воєнної доктрини", Росія продемонструє своє справжнє відношення до псевдореспублік і замовить будівництво металевого паркану на кордоні з Донецькою областю, а СБУ заборонить в’їзд в Україну низці російських музикантів та акторів. Також офіційно буде створено новий орган виконавчої влади – Національну поліцію. Але найбільшого розголосу набуде історія саме про напад на борців з контрабандою.

Читайте також: На які кардинальні жертви ідуть волонтери, аби допомогти військовим

Той випадок буде найвідомішим прецедентом озброєної боротьби контрабандистів за можливість і далі порушувати закон. У слідства буде дві версії того, хто ж влаштував засідку. За однією версією, це будуть терористи, шляхи заробітку яких опинилися під загрозою через діяльність групи "Ендрю". За іншою – це будуть їх українські колеги. Бо контрабанда – це як танго: його не можна танцювати без партнера.

І тут, якщо бути точним – саме слово "контрабанда" не є юридично правильним. Вжиток терміну "контрабанда" передбачає наявність державного кордону, через який здійснюється незаконний транзит товарів. Але на Донбасі юридично ніякого кордону нема. Єдиний державний кордон там – це кордон між Україною та Росією, який частково проходить по нашій, а частково по окупованій території. Тому коректно говорити тут буде: “нелегальна торгівля з окупованими територіями".

З нелегальною торгівлею в зоні АТО, принаймні формально, боролися різні сили в різний час. Одним з перших був президент, який ініціював створення мобільних груп. Групи ці складалися з представників різних підрозділів, від військової прокуратури до десантників. Вони, разом з волонтерами, знижували теоретичні шанси на змову з метою отримання прибутку від того, з чим вони мали боротися.

Галущенко
Розстріляний у 2015 автомобіль мобільної групи по боротьбі з контрабандою в зоні АТО

На жаль, мобільні групи були створені, але не були підтримані, зокрема, законодавчо. Унаслідок цього знайти в єдиному реєстрі судових рішень ухвали проти контрабандистів було надзвичайно складно. З допомогою законів їх провину вкрай важко довести, навіть у тих випадках, коли їх ловили на гарячому. Крім того, не варто недооцінювати вплив служби безпеки, яка на той момент юридично керувала усіма процесами в зоні конфлікту.

У 2016 році на закритій зустрічі голови служби безпеки з представниками громадськості після кількох невдалих спроб зробити це без свідків я напряму звинуватив службу і її співробітників у "кришуванні" того, що ми називаємо контрабандою. Я назвав позивний людини, яка, за моєю інформацією, очолювала цей процес. Василь Грицак тоді вдав, що нічого не розуміє, але призначив комісію, за результатами роботи якої співробітника СБУ, про якого йшла мова – ні не подумайте, що звільнили, просто – перевели на іншу посаду.

А іще через кілька тижнів волонтерів "попросили" з мобільних груп. На мій погляд, це було зроблено, щоб менше було витоків інформації, які б дозволили ось так напряму звинувачувати співробітників СБУ. І на цьому усе затихло. Контрабанда продовжувала йти, але не в медійне поле. Туди вона не поверталась до подій, більше відомих як "блокада". Тоді питання про нелегальну торгівлю знову стало об’єктом гучних гасел і політичних маніпуляцій.

У той час за моєї ініціативи і участі незалежний антикорупційний комітет з питань оборони, який є підрозділом Transparency International, взявся за розробку звіту щодо нелегальної торгівлі з окупованими територіями. Метою звіту був аналіз того що відбувається і розробка рекомендацій щодо того, як можна принаймні зменшити обсяги нелегальної торгівлі. Звіт показав те, про що більшість із нас здогадувалась і так – перемогти нелегальну торгівлю повністю майже неможливо.

Грицак, СБУ
Голова СБУ Василь Грицак ігнорує натяки про "кришування" контрабанди

Фактично, можна лише зменшити її обсяги. Адже коли ціни на одні й ті ж товари за десяток кілометрів можуть змінитися на 20, 30 чи більше відсотків – хтось обов'язково спробує на цьому заробити. Інша причина для цього – це спосіб контрабанди, який веде через Росію. За інформацією ЗМІ, після зупинки залізничного сполучення з окремими районами Донецької та Луганської областей ми так отримуємо звідти вугілля для наших ТЕС.

По суті, боротися з нелегальною торгівлею можна двома способами, які можна застосовувати одночасно. Ускладненням роботи контрабандистам через підняття відповідальності, надання силовим підрозділам більших повноважень та відновлення зведених мобільних груп із залученням громадськості у якості гаранту їх порядності. Або частково дозволити цю торгівлю, як це зробив цивілізований світ, окрім, хіба що, Китаю з Північною Кореєю. Так-так, із цим "навіженим пупсом" торгують. Але у нього нічого не беруть, йому продають лише їжу, ліки та надають гуманітарку.

Ставитися до цих способів можна по різному. Але поки ми не пішли одним з цих двох шляхів – усе буде, як є. Питання лише у тому, чи це явище буде потрапляти у медійний простір, з якого усе більше випадає війна і усе що з нею пов’язане.

З хороших новин – можу сказати, що після зміни формату АТО на Операцію Об'єднаних сил нам подзвонили і попросили кілька примірників звіту для перших осіб штабу. За моєю інформацією, вони ретельно ознайомились з інформацією і хочуть явище "контрабанди" побороти. Але, на жаль, частина рекомендацій лежить далеко за межами їх повноважень. Вони не зможуть, скажімо, імплементувати, разом з Європою, спільну транзитну процедуру, щоб боротися з перерваним транзитом через Росію. І продовжувати можна довго.

Майорськ
Майорськ давно виконує функцію "чорної діри" для контрабанди на окупований Донбас

Фактично єдині рекомендації, які було втілено – це закриття гуманітарно-логістичного центру на пункті пропуску Майорськ та збільшення повноважень силовиків. Щодо гуманітарного центру в Майорську – він давно уже став виконувати лише одну функцію, функцію "чорної діри", через яку товари могли нелегально потрапляти на окупований Донбас. Що ж стосується повноважень силовиків – то їх тепер навіть надто багато, що змушує правозахисників небезпідставно боятися зловживань.

Частково у боротьбі допомогли і самі терористи, коли почали протистояти проникненню українських товарів на власні ринки. Але, як кажуть ЗМІ, ми залишаємось цінним джерелом сировини для м'ясопереробних та навіть ювелірних заводів по той бік лінії зіткнення.

Взагалі, за останній рік тема нелегальної торгівлі підіймалась мало. Але жодне розслідування вам не покаже, що цього явища більше нема, або хоча б оцінить зміну обсягів. Скоріше можна сказати, що нелегальну торгівлю побороли, наскільки могли і там, де хотіли. А наше суспільство, зрештою, уже просто змирилося.

Що ж стосується убивства "Ендрю" – у цій справі було затримано четверо осіб. Зокрема, військовослужбовець 92 бригади ЗСУ Павло Довженко та демобілізований старшина розвідроти 92 бригади Олександр Свідро. За версією слідства, волонтер Галущенко збирав інформацію про можливу причетність до покривання контрабанди в зоні відповідальності 92 бригади. У листопаді 2017 з її бійців були офіційно зняті підозри у вбивстві.

Багі
"Багі" – ідеальний підозрюваний, адже його уже вбито на окупованій Луганщині

За час розслідування військова прокуратура і військова прокуратура сил АТО будуть періодично суперечити одна одній. За новою версією, напад на Галущенка і його групу спланував бойовик "ЛНР" Армен Багірян на прізвисько "Багі". Він та інші невизначені особи встановлювали пропускні пункти, через які за матеріальну винагороду переміщували людей і товари на окуповану територію. Мобільна група, начебто, заважала бізнесу "Багі" і це послужило мотивом її знищення. За цей час самого ж "Багі" буде убито на території окупованої Луганщини. І він стане фактично ідеальним підозрюваним.

У червні 2018 Тернопільський міськрайонний суд заочно винесе вирок терористу Сергію Лук'янову на прізвисько "Терикон", засудивши його до 15 років з конфіскацією усього майна. Проте у серпні 2017 Сергій Лук'янов вже був засуджений на 12 років позбавлення волі за участь у терористичній організації і терористичних актах, і він не поспішатиме в Україну для відбуття покарання. Лук’янову відводилась роль спільника "Багі". Безпосередніх виконавців теракту, що закладали міни на проїжджій частині – слідство не встановило.

І я не беруся стверджувати, хто убив "Ендрю". Я просто хочу показати, що через неадекватні і непрофесійні заяви перших осіб військової прокуратури і військової прокуратури сил АТО, а також неодноразові закиди до СБУ – результати їхньої роботи, м’яко кажучи, викликають сумнів. А там, де немає довіри до правоохоронців – там будуть нові злочини. Убивство "Ендрю" не буде останнім нападом на зведені мобільні групи.

Читайте також: Торгівля на крові: як Україна купляє вугілля у терористів і фінансує війну на Донбасі

1 березня 2016 на лінії розмежування в Луганській області відбувся ще один напад на зведену мобільну групу "Щастя". Автомобіль Hammer розстріляли з підствольного гранатомета і стрілецької зброї між Трьохізбенкою і Лопаскіним. Двоє з поранених – співробітники СБУ, третій – десантник. Крім цього я знаю іще один випадок, коли інша мобільна група наїхала на фугас.

Нелегальна торгівля з окупованими територіями – це лише один із тисяч різновидів української корупції. Він не наносить нашій державі смертельної економічної шкоди, але несе великі безпекові ризики, роблячи наших чиновників та військових співучасниками у фінансуванні тероризму.

Нелегальну торгівлю можна ускладнити і частково це уже зроблено. А для іншого – потрібна політична воля, про яку складно говорити, коли перших осіб держави пов'язують зі схемою закупівлі за завищеними цінами вугілля, яке за інформацією ЗМІ частково було добуте по інший бік фронту.