Деталі

Під час розкопок у місті Ханчжоу на сході країни археологи виявили десятки тисяч відколотих шматків, що залишилися після обробки каменю. Тут же знайдено руїни каменеобробної фабрики, що мала складну організацію.

Дивіться також Розшифровано старовинний текст із правилами китайського етикету, якими вони були 2000 років тому

Ділянка Шеньцзялі площею приблизно 15 000 квадратних метрів, де на одному з її відрізків знайшли майстерню, розташована недалеко від гір, тож каменярі мали легкий доступ до сировини. Ремісники, що тут працювали, "дотримувалися високих стандартів", про що свідчать археологічні знахідки, які демонструють безліч добре виконаних напівоброблених предметів. Тут поки що розкопано лише 325 квадратних метрів.

На іншій ділянці під назвою Шеньцзяфан, що в окрузі Тунлу, розкопали 1 500 квадратних метрів з наявних 40 000 квадратних метрів. Тут виявлено понад 200 об'єктів, включно з ямами для попелу, гробницями, кам'яними огорожами. Також знайдено близько 37 тисяч предметів, переважно кам'яних виробів цивілізації Лянчжу. Артефакти показують різні етапи виробництва кераміки. Серед знайдених предметів також сировина та інструменти.

Ці знахідки важливі для вчених, бо допомагають їм зрозуміти способи обробки каменю, до яких вдавалися стародавні майстри Лянчжу.

На жаль, жодних фото археологи поки що не надали.

Трохи про цивілізацію Лянчжу

  • Культура Лянчжу виникла на сході Китаю, в дельті річки Янцзи, близько 5300 років тому і відома своїми виробами з дорогоцінних і виробних каменів (сукупний термін, який об'єднує мінерали та гірські породи з цінними візуальними якостями – гарним забарвленням, структурним малюнком чи іншими).
  • Цей народ побудував величне місто. Його руїни демонструють численні ознаки соціальних, культурних і технологічних досягнень останніх етапів Кам'яної доби. Продумана гідротехніка дала змогу представникам культури Лянчжу побудувати канали, греблі та водосховища, тож їхнє місто сьогодні називають "неолітичною східною Венецією".
  • Однак близько 4300 років тому цивілізація Лянчжу загадковим чином зникла, і стародавнє місто спорожніло. Довгий час причини загибелі цивілізації залишалися невідомими. За однією з версій, у всьому винна катастрофічна повінь, оскільки на руїнах, що збереглися, було виявлено тонкий шар глини. Дослідження 2021 року засвідчило, що ймовірно загибель міста пов'язана зі змінами клімату: рясні мусонні дощі призвели до такої сильної повені в Янцзи та її рукавах, що навіть складні греблі та канали не врятували від катастрофи.