Щорічний звіт МЕА "Перспективи розвитку світової енергетики", який вийде наступного місяця, покаже, що "світ стоїть на порозі історичного перелому", – написав виконавчий директор Фатіх Біроль у колонці в Financial Times. За словами Біроля, ця зміна матиме наслідки для боротьби зі зміною клімату, оскільки вона наблизить пік викидів парникових газів, після чого вони почнуть знижуватися.

Дивіться також Зміна клімату призведе до катастрофічної смертності людей, кажуть учені

Як це буде

У червневому звіті МЕА вже прогнозувало, що пік світового попиту на нафту наступить до кінця десятиліття, але вперше робить таку оцінку для вугілля і газу. Тож після 2030 року ми повинні побачити падіння потреб у вугіллі, попит на який залишався "вперто високим" протягом останнього десятиліття, а також кінець "Золотої ери газу", оскільки розвинені країни все більше задумуються над відмовою від нього.

Викопне паливо буде з нами ще багато років, але, дивлячись на наші цифри, ми, можливо, є свідками початку кінця ери викопного палива,
– каже Бірол, додаючи, що ці зміни в основному зумовлені "вражаючим зростанням" технологій чистої енергії та електромобілів, а також структурними змінами в китайській економіці та наслідками енергетичної кризи.

Усе це також є не тільки результатом того, що відновлювані джерела енергії все більше випереджають старі методи, а й наслідком російського вторгнення в Україну, через що країни хочуть відмовитись від газу, та навіть зростанням глобальної температури на планеті, що призводить до постійних теплових хвиль.

Однак експерт попередив, що прогнозоване зниження попиту на нафту, газ і вугілля "не настільки різке, щоб вивести світ на шлях обмеження глобального потепління" до 1,5 градусів за Цельсієм — бажаного показника, передбаченого Паризькою угодою. Досягнення цієї мети "вимагатиме значно сильніших і швидших політичних дій з боку урядів".

Доля викопного палива буде в центрі дебатів на кліматичному саміті ООН COP28 у Дубаї з 30 листопада по 12 грудня. У п'ятничному звіті про хід виконання Паризької угоди Організація Об'єднаних Націй попередила, що світ "не на шляху" до досягнення довгострокових цілей Паризької угоди. Глобальні викиди парникових газів повинні досягти піку до 2025 року і різко знизитися після цього, щоб утримати цільовий показник в 1,5 градуса за Цельсієм. Поетапна відмова від викопного палива, викиди якого не можуть бути вловлені або компенсовані, також необхідна для досягнення мети чистого нуля викидів вуглецю до 2050 року.

Повільне просування

Сімона Тальяп'єтра, експертка з питань клімату та старша наукова співробітниця аналітичного центру Bruegel в Брюсселі, зазначила, що нові прогнози МЕА "ілюструють, що глобальний енергетичний перехід, хоч і повільно, але впевнено просувається вперед". Вона каже, що оскільки такі технології, як вітрова та сонячна енергетика, зараз є конкурентоспроможними за вартістю, перехід до екологічніших методів отримання енергії відбувається все швидше. Ба більше, політики в цьому зацікавлені, оскільки перехід захищає їх від потрясінь.