Початок будівництва призначено на 2026 рік і має тривати близько п'яти років. Вартість проєкту, який забезпечить КНР провідне місце в дослідженні с-кварків і тау-лептонів – 4,5 мільярда юанів.

Дивіться також На Великому адронному колайдері зареєстрували мюонні нейтрино

Що відомо

Новий колайдер має стати спадкоємцем Пекінського електрон-позитронного колайдера (BEPC), який розпочав роботу 1990 року. Він складається з 240 метрів підземних тунелів, у яких розігнані до близькосвітлових швидкостей частинки стикаються і створюють різні субатомні частинки. Спектрометр записує їхні траєкторії, енергії та електричні заряди, щоб реконструювати хід реакції.

Цей колайдер з енергією до 5 гігаелектронвольтів у пучку вже зробив низку важливих відкриттів, особливо в галузі с-кварків і тау-лептонів. У 1996 році, наприклад, учені використовували BEPC для точних вимірювань маси тау-частинок. Його планують використовувати ще років десять, до початку 2030-х, проте його розташування та відносно маленьке накопичувальне кільце не дає змоги досягти нового щабля в точності досліджень. Тому й потрібен новий колайдер.

Проєкт "Супер чарм-тау фабрики" (STFC) був запропонований у 2011 році. У проєкті, крім учених із КНР, уже погодилися взяти участь близько 500 фахівців із 74 університетів різних країн світу. Його конструкція загалом не відрізняється від BEPC, але за розміром він удвічі більший. Довжина прискорювача становить 400 метрів, а довжина двох кілець для накопичення електронів і позитронів — по 800 метрів. Нові технології прискорення і передовий спектрометр дадуть змогу працювати з енергією до 7 гігаелектронвольтів і з піковою світністю, приблизно в 100 разів більшою.

Таких характеристик буде достатньо, щоб підтвердити, наприклад, чи справді у тетракварка чотири кварки. І як діє сила, яка їх з'єднує.