Що відомо

Як пишуть американські ЗМІ, сенатори просять контролювати постачання критичних компонентів китайській компанії. У центрі суперечки опинився американський виробник Ceva, що базується в Меріленді. Його технології використовуються в деяких з найпопулярніших дронів DJI, включаючи Mavic 3, Mini 3 Pro, Air 2S та DJI FPV.

Дивіться також Учені з'ясували, кому більше довіряють діти під час навчання – роботу чи людині

У листі, адресованому міністру оборони Ллойду Остіну, йдеться про те, що кілька "достовірних галузевих звітів" надають докази того, що американські компоненти були знайдені всередині дронів DJI, а отже уряд США видає експортні ліцензії на них. Зокрема, наприклад, компанія Ceva поставляє свою технологію штучного зору. Тож група з 15 законодавців-республіканців закликала адміністрацію Байдена заблокувати експортні ліцензії на американські компоненти для китайського гіганта, оскільки "американські технології не повинні сприяти розвитку дронів DJI". Проблема, на думку законодавців, полягає в тому, що дрони DJI ставлять під загрозу національну безпеку США.

Від сприяння терористичним атакам на Близькому Сході до розвідувальних загроз Америці, дрони китайської компанії DJI становлять неприйнятний ризик для нашої національної безпеки. Попри ці очевидні загрози, через які дрони DJI потрапили до численних урядових чорних списків, компанія DJI використовує бюрократичні "картки виходу з в'язниці", щоб викрадати американські технології, підриваючи нашу національну безпеку. Це має припинитися,
– каже Майк Галлахер, який очолює Спеціальний комітет Палати представників з питань Китаю.

DJI тим часом відповідає, що лист "торгує спотвореннями і перекручуваннями фактів". Компанія заявила Reuters: "Ми рішуче заперечуємо будь-які звинувачення проти DJI щодо прав людини. Наші дрони зарекомендували себе як одні з найбільш інноваційних, економічно ефективних і простих у використанні — при цьому вони лідирують у сфері безпеки даних".

Варто зазначити, що американський Закон про безпілотники безпеки 2023 року, який наразі очікує на підпис президента Джо Байдена як частина Закону про національну оборону (NDAA), забороняє державним установам використовувати дрони, вироблені або зібрані в Китаї.

  • Нагадаємо, у квітні 2022 року DJI заявила, що йде з України і Росії після звинувачень у співпраці з окупантами.
  • У березні 2023 року розслідування Рурського університету в Бохумі та Центру інформаційної безпеки імені Гельмгольца в Німеччині показало, що дрони DJI не такі вже й безпечні – вони розкривають місцезнаходження свого оператора, дозволяючи перехопити ці дані за допомогою дешевого обладнання.
  • Через кілька місяців, у вересні 2023 року, з'явилося розслідування OSINT-аналітиків з агенції Molfar, яке показало, що Китай постачає дрони Росії, обходячи санкції, і не останню роль в цьому процесі грає й компанія DJI.