Парад планет

На зображенні видно, що шість планет вирівняні у майже ідеальну лінію. Марс і Сатурн чітко видимі біля півмісяця, тоді як положення решти планет, які надто віддалені, щоб їх можна було бачити неозброєним оком, проявилися за допомогою довгої експозиції.

Дивіться також Найактивніша сонячна пляма розвернулась до Землі: тепер усі спалахи летять прямо на нас

Астрофотограф Джош Дьюрі зняв парад планет 1 червня рано вранці з Мендіп-Хіллз – пагорбів з вапняку в графстві Сомерсет у Великій Британії.

Це був дійсно особливий досвід. Бачити, як одна планета за одною піднімаються вгору, і потрапляють на моє зображення, було фантастично й справді увібрало в себе відчуття перспективи нашого місця в Сонячній системі, не кажучи вже про Всесвіт,
– каже Джош Дьюрі.

Парад планет 1 червня 2024 року
На цьому відредагованому знімку позначено всі планети / Фото Josh Dury

Що таке парад планет

Планетарні з'єднання відбуваються, коли дві або більше планет виявляються близько одна до одної на небі. Звичайно, це лише з нашого погляду, тобто те, як би бачимо небо у проєкції, перебуваючи на Землі. В реальності планети залишаються надзвичайно далеко одна від одної.

Такі з'єднання не є рідкісними загалом, але вони стають усе рідкіснішими з кожною наступною планетою, що додається до цього ланцюжка. Три найближчі до нас планети — Меркурій, Венера і Земля — вирівнюються в межах 3,6 градуса на небі кожні 39,6 року. Але більша кількість потребує більше часу.

Для того, щоб всі вісім планет Сонячної системи вирівнялися так само близько, як це було 1 червня з цими шістьма, знадобиться 396 мільярдів років — цього ніколи не відбувалося раніше й не відбудеться до того, як Сонце стане червоним гігантом, поглинувши в процесі Меркурій, Венеру і, ймовірно, Землю, кажуть учені. Тож це дійсно унікальна можливість не лише для окремої людини, а й для всього людства.