На Місяці є 16 підтверджених круглих провалів, вперше подібні елементи поверхні природного супутника Землі було виявлено орбітальним зондом SELENE у 2009 році. Вони виникають при обваленні стелі лавових трубок або печер через сейсмічну активність або інших процесів, мають діаметр від 15 до 150 метрів і, переважно, знаходяться в місячних морях.

Не пропустіть Наскільки холодно у космосі: які процеси впливають на температуру Всесвіту

Чому провали чудово підходять для місячних баз

Провали цікаві для вчених із двох причин – вони дозволяють вивчити структури підповерхневих шарів, а також розглядаються як можливе місце для перших місячних поселень, які отримають у цьому випадку додатковий захист від космічного та сонячного випромінювання.

Група планетологів на чолі з Тайлером Хорватом з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі представили результати моделювання температури та освітленості внутрішньої частини місячних провалів у Морі Спокою та Морі Мрії на основі даних, отриманих у період з липня 2009 року до березня допомоги радіометра DLRE (Diviner Lunar Radiometer Experiment), встановленого на борту апарату LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), що працює на навколомісячній орбіті.


Різниця температур в південь та північ / Фото Tyler Horvath

Читайте на сайті Телескоп "Джеймс Вебб" виявив ще одну, ймовірно, найдревнішу і найвіддаленішу від нас галактику

Виявилося, що місячні провали є ефективними тепловими пастками з піковими температурами понад 420 кельвінів, що приблизно на 20 кельвінів вище, ніж в околицях провалу протягом місячного дня.

Температура в затіненій внутрішній частині ям і печера також вища, ніж на поверхні Місяця протягом місячної ночі і може підтримуватися на рівні 290 кельвінів. Через це провали є стабільним тепловим середовищем, яке підходить для довгострокової колонізації та дослідження Місяця, в тому числі розміщення баз.